21.7.16 ~ blog opravdu bude končit, autorka se velmi pravděpodobně bude přesouvat

Červen 2009

pokec s Protivou

13. června 2009 v 18:04 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Pokec s Protivou!!!Klikni a uvidíš:-)

bazilišci

12. června 2009 v 23:59 | galaxy cat |  MAGICKÁ ZVÍŘATA
Nejhrůznější z mýtických stvoření se objevuje v legendách Východu i Západu jako představitel zla, neřesti a nemoci (případně i ďábla). Měl smrtící pohled a každý, kdo sním chtěl bojovat, ho mohl pozorovat jen v zrcadle. Je zobrazován jako spojení kohouta a hada.Netvor podoby kohouta s tělem rudohnědého ještěra chrastí šupinami a mění zelenou zem v prašnou poušť. Je to bazlišek....
Bazilišek je blízkým příbuzným Draků. Jeho popis kolísá mezi plazí a ptačí podobou. Nejtypičtěji je popisován co by rudohnědý ještěr s ptačí hlavou a křídly podobnými do posledního pírka kohoutovi. Jeho pařáty jsou stejně jako kohoutí nohy obdařeny ostruhami, jimiž dokáže zasadit zničující úder. jeho popisovaná podoba nejčastěji kolísá mezi kohoutí a plazí či hadí podobou. Jako je Drak připodobňován k "velkému"králi nestvůr a oblud, je bazilišek "malým" králem, jakýmsi princem následníkem. Tato skutečnost byla často zpodobňována učenými mnichy přikreslováním malé královské korunky na temeno obludy.
Zrod baziliškův z mláděte, až do dospělého jedince je zahalen tajemstvím a těžko uvěřitelnými fámami, evidentně zplozenými vyděšenými sedláky.
Po vsích se říkalo, že bazilišek se zrodí z kulatého vejce bez žloutku sneseného černým kohoutem. Toto vejce musí být sneseno jen je li Sírius na obloze. Spatří li toto vejce těhotná ropucha, zamiluje se do něj a snese u něj své vlastní vajíčka. Poté se o svá mláďata stará. Působením jedu baziliška na skořápce vejce zhynou vlastní mláďata ropuchy. Adoptivní matka se však dál stará o baziliščího nalezence. Po prvých projevech života, kdy se bazilišek začíná klubat, se ropucha zděsí svého činu a prchne. Prvý dech čerstvě narozeného baziliška jedním úderem rozrazí zem až na pět sáhů hlu-boko. Spokojený bazilišek se zavrtá do průrvy a snaží se tam dospět. V dospělém stavu nabývá velikosti koně. Chřestíc šupinami se vydává do světa ukojit svůj nekonečný hlad a působit zlo a zmar. Kudy projde, zůstává poušť, pekelný smrad a morová rána. jeho největším potěšením je jedovatě kálet do obecních studní a przniti dobytek na loukách.

DUCHOVÉ

12. června 2009 v 23:59 | galaxy cat |  MAGICKÁ ZVÍŘATA

Duchové

Kde se duchové vlastně berou? Je těžké dokázat něo, co není vidět, čeho se nemůžeme dotknout, změřit to ... Přesto však existuje teorie, která vysvětluje, kde se duchové vlastně vzali. Jde totiž o duše zamřelých, které se z nějakého důvodu nedostaly na ,,onen svět". Každé duši se prý po smrti otevře svěrelný tunel, do kterého může vstoupit. Některé to ale neudělají- buď mají tady na zami ještě nějakou nesplněnou povinnost, nebo jsou citově vázané na určitou osobu, nebo zkrátka smrt přijde moc rychle, že nevědí, co se s nimi děje, a vlastně si ani neuvědomují, že už ve skutečnosti neexistují. Potom se potulují světem a buď bloudí a čerpají energii z určitých míst, anebo se ,,přifaří" k nějakému ,,živáčkovi", na kterém parazitují a živí se jeho energií. On o tom samozřejmě neví, jen občas řekne něco, co by normálně neřekl, nebo udělá něco, co by neudělal, anebo se cítí unavený a podobně.

vlkodlaci

12. června 2009 v 20:00 | galaxy cat |  MAGICKÉ BYTOSTI
V angličtině Werewolf, znamená muž-vlk. Představa, že lidé se za přispění démonů a určitých podmínek, především pod vlivem úplňku mohou proměňovat ve vlky, vznikla už v antice. Dosvědčují to mimo jiné některá místa v Ovidiových Proměnách. V západní Evropě, ve Skandinávii a ve slovanských zemích byla víra na vlkodlaky spojena s vírou v upíry. Z období středověku se dochovaly četné knihy o magii, popisující lidskou proměnu ve vlka přiložením kouzelného opasku nebo natřením kouzelnou mastí, většinou po svlečení oděvu ve volné noční přírodě. Vlkodlak se podle pověr živí krví a syrovým masem, mnohdy lidským, což mu dodává nejen mimořádnou sílu, ale nadpřirozené schopnosti
Vlkodlak (werewolf)
O vlkodlacích se vypráví, že to byli lidé, kteří se za úplňku (podle některých bájí každou noc) měnili ve vlka. Historie vlkodlaka je docela nová, na rozdíl od historie jiných bájných tvorů začíná až ve středověku. Vlkodlaci jsou považváni za zlá stvoření.
Vlkodlakem se člověk podle pověstí může stát několika způsoby :
1) pokousáním nějakým vlkodlakem
2) způsobem narození - pokud se člověk narodí se zuby nebo nohama napřed, předpokládalo se, že se z něj stane vlkodlak. Vlkodlak se taky podle bájí rodí ženě těhotné s vlkem nebo upírem.
3) zakletí čarodějem (nikoli čarodějnicí - zase ta diskriminace :o)) - z člověka se stává "hodný vlkodlak", pomáhá lidem v boji s upíry a ostatními vlkodlaky. Zpět v člověka ho mohl odklít jen čaroděj, který ho zaklel.
4) pokud jste mrtví tak si taky dejte pozor na kohouty, kočky a psy. Pokud vám totiž přeběhnou přes hrob, stává se z vás také vlkodlak.
Vlkodlaci mají hodně společného s vampýri, historky o nich jsou si velmi podobné. Některé dokonce vypráví o možnosti, že se z vlkodlaka stane vampýr.
Podoba "moderního" vlkodlaka se naprosto liší od původní představy. Kniha, film a hry změnily vlkodlaka v krvelačnou bestii, která zabíjí a sama je prakticky téměř nezranitelná.

videa Severus Snape=o)

11. června 2009 v 20:42 | galaxy cat |  HARRY POTTER

Animované obrázky

11. června 2009 v 20:18 | galaxy cat |  HARRY POTTER

Velká síň

11. června 2009 v 20:15 | galaxy cat |  HARRY POTTER

Ve Velké Síni se budou konat slavnosti ke konci a začátku roku.Budou se tu konat i různé párty,ale i během dne tu můžete dojít a zajíst si něco k jídlu.Můžete se tu scházet a v komentářích si povídat.
Jsou zde čtyři kolejní stoly+jeden profesorský.Nad kolejními stoly na zdech jsou téže čtyři květiny,které charakterizují kolej.Nalevo je červený nebelvír,potom žlutý mrzimor,modrý Havraspár a zelený zmijozel.Na všech stolech je plno jídla,které vám zachutná.Skřítci tu dvakrát denně doplňují čerstvé jídlo a pití.Profesorský stůl je přímo naproti těm čtyřem ostatním a je oproti nim černý a jsou u něj kožené židle.Uprostřed síně je malý kobereček a na něm kožená stolička,kde na začátku roku přijde vždy moudrý klobouk.Nade dveřmi jsou hodiny...a celá Velká Síň je krásně vyzdobena.
Takže,pokud budete chtít dojít si vzít něco na zub,nebo pokecat...jste tu vítáni.

Joanne Kathleen Rowlingová

11. června 2009 v 20:14 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Joanne Kathleen Rowlingová


Životní osudy spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové by mohly ideálně sloužit jako inspirace pro románek z červené knihovny. Narodila se v roce 1965 a dětství prožila v městečku Chepstow v blízkosti Bristolu. Od dětství ji přitahovala literatura. Nejenže ráda četla, ale v šesti letech začala psát příběhy, jejichž hrdinou byl králík. Nejoblíbenější dětskou hrou spisovatelky a její mladší sestřičky byly hry na kouzelníky a čarodějnice, které provozovaly společně se sousedovými dětmi. Údajně se Joannin nejmilejší kamarád jmenoval Ian Potter, ale jak spisovatelka tvrdí, její slavný literární hrdina je pouze výplodem fantazie a neměl žádný předobraz v konkrétním chlapci. Naopak Harryho kamarádka Hermiona je podle autorčiných slov v mnohém podobná spisovatelce v dětských letech.

J. K. Rowlingová vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii a posléze pracovala v různých profesích, hlavně jako učitelka nebo sekretářka. Jednoho dne roku 1990, když jela vlakem z Manchesteru do Londýna, se jí před očima objevil příběh malého čaroděje Harryho a Školy kouzel. Jenže ten si musel ještě nějaký čas počkat, než přišel na svět, respektive na papír. Když Rowlingová přišla o zaměstnání, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Provdala se tam za místního televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessika. Manželství se brzy nato rozpadlo a ona se vrátila zpět do Anglie, kde žila ze státní podpory, bydlela v malém vlhkém bytě a potýkala se s vážnými existenčními problémy.

Tehdy začala psát příběh malého kouzelnického sirotka Harryho Pottera - částečně to byl i únik od reality, která pro ni byla velmi frustrující. Protože neměla peníze na počítač, psala ručně a texty přepisovala na psacím stroji. Několik nakladatelství rukopis neznámé autorky odmítlo (Penguin, Harper Collins a Orion), ale jedno ne (Bloomsbury). Tak v roce 1997 vyšla v Anglii její první knížka - Harry Potter a Kámen mudrců. Nejprve v nákladu 500 kusů. Zájem čtenářů byl ale nečekaný a v první vlně se prodalo 70 000 výtisků. Americké nakladatelství Scholastic poté zaplatilo za americká práva přes sto tisíc dolarů.

Následovaly další tituly Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a naposledy Harry Potter a Ohnivý pohár. Svět zachvátila doslova "pottermánie", dokonce třetí díl museli knihkupci začít prodávat až odpoledne, když skončila škola, protože děti by šly stát fronty do knihkupectví. Čtvrtý díl šílenství ještě akceleroval, zrodil se světový vydavatelský rekord - v Anglii se vydalo jeden a půl miliony výtisků, ve Spojených státech téměř čtyři miliony. V současné době autorka připravuje pátý díl s názvem Harry Potter a Fénixův řád.

4. listopadu 2001 se konala v Londýně světová galapremiéra filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Za první víkend vydělal film ve Spojených státech 93,5 milionů dolarů a ve Velké Británii 23 milionů.

Malý čarodějnický učedník Harry Potter změnil jako kouzelným proutkem život své stvořitelky. Zdá se, že bude ve své spisovatelské profesi první, kdo stane mezi miliardáři. Její obrovským tempem narůstající bohatství však není spojeno pouze s literární činností, ale dnes už vydělává více než na knížkách na zboží spojeném s jménem jejího hrdiny - hračkami počínaje a dětskými pyžamy konče. Její týdenní příjem prý činí kolem 600 000 liber, a za tuto částku nedávno koupila dům v Pertshire. Našla si i novou lásku. Jejím partnerem je Neil Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter. V žebříčku nejlépe placených osobností světa se umístila na 24. místě hned za fenomenálním basketbalistou Michaelem Jordanem a nechala za sebou i proslulou Cher. Od královny dostala Rowlingová Řád britského impéria za přínos dětské literatuře. Její knížky o Harrym Potterovi byly přeloženy do desítek jazyků a prodávají se po celém světě v milionových nákladech. U nás vyšly všechny čtyři díly v nakladatelství Albatros.

OBALY KNIH Z RŮZNÝCH ZEMÍ

11. června 2009 v 20:13 | galaxy cat |  HARRY POTTER

Finské obaly

Francouzské obaly

Hebrejské obaly

Holandské obaly

Italské obaly

Islandský obal

Japonský obal

Korejský obal

Mexické obaly

Norské obaly

Polské obaly

Řecké obaly

Slovenské obaly

Španělské obaly

Švédské obalyTři typy Anglických obalů

Americké obaly

Kde se co natáčelo

11. června 2009 v 20:11 | galaxy cat


Hrad Alnwick:
Kdysi nedobytné sídlo vévody z Northumberlandu, situované nedaleko skotských hranic, poskytlo své hradby, bašty, věžičky a padající mosty exteriérovým scénám v Bradavicích. Lekce létání na koštěti a utkání ve famfrpálu se odehrávají na vnějším nádvoří.

Katedrála v Durhamu:
Nádherná románská katedrála z 11.století se propůjčila k natáčení interiérových scén v bradavické škole. Točilo se zejména v triforiu(galerie nad chrámovou lodí) a v kapitule. Přilehlý klášter byl kvůli natáčení zimních scén pokryt umělým sněhem.

Katedrála v Gloucestru:
Kapitula nejvýstavnější románsko-gotické katedrály severní Evropy posloužila čarodějnickým učňům jako bradavická ložnice. Jihozápadní portál kláštera filmaři okopírovali a ve zmenšené podobě použili jako vchod do nebelvírské koleje.

Lacocský klášter:
Společenská místnost kláštera, tzv."warming room", se v Harrym Potterovi proměnila ve školní třídu. Ve filmu si zahrála také zdejší sakristie-představuje laboratoř profesora Snapea, odborníka na lektvary a Harry noční můru.

Oxfordská univerzita:
Prastará oxfordská Christ Church College je současně katedrálou. V jejím refektáři ze šestnáctého století, jehož strop je zdoben více než šesti sty erby, se natáčely scény v jídelně, kam sovy přinášejí bradavickým studentům jejich poštu. Oxfordská knihovna Bodleian Library zase poskytla své interiéry knihovně v Bradavicích. Součástí budovy je i teologická fakulta, která se v Harrym Potterovi proměnila v obyčejnou školní marodku.

Bracknell:
Dům číslo 4 v Zobí ulici, Příbytek Harryho nelaskavých pěstounů-strýce Vernona a tety Petúnie Dursleyových-se ve skutečnosti nachází v městečku Bracknell na adrese Picket Post Close 12 ve čtvrti Martin's Heron.

Australia House, Londýnské zoo, Nádraží King's Cross:
Tři krátké, ale výrazné scény z Harryho Pottera se natáčely přímo v Londýně: budova australského velvyslanectví z roku 1918 se proměnila v banku spravovanou rodinou skřetů Gringottových, přičemž celá přízemní hala byla opředena umělými pavučinami. Londýnská zoo a nádraží King's Gross si ve filmu zahrály "samy sebe".

Black Park:
Park o rozloze 280 hektarů, nacházející se v Buckinghamshireském hrabství, poskytl přírodní kulisy lesu obklopující Hagridovu chatrč. Samotné obydlí dobráckého obra filmaři v parku vybudovali z nepálených cihel a slaměných došků.

Nádraží v Goathlandu:
Nádražíčko v poklidné vesnici Goathland na sever od yorkshireských vřesovišť se prakticky nezměnilo od roku 1865. V Harry Potterovi a Kameni mudrců si zahrálo konečnou stanici Bradavického expresu.


původ slov

11. června 2009 v 20:10 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Původ názvů a jmen


"accio" - "accipio" znamená v latině sebrat, získat nebo přijmout
Albus - latinské slovo pro: bílý, čistý, světlý, zářící, milý, oblečen do bílého, šťastný, příznivý nebo bělovlasý
"aparecium" - "appareo" je v latině "zjevit se, objevit se, stát se viditelným"
Argus - Argus byl řecký bůh, který vlastnil sto očí, díky čemuž měl pořád o všem přehled. V angličtině to také znamená "hlídač" a "Argus-eyed" znamená "ostražitý, bystrozraký".
"Avada Kedavra" - v aramejštině to znamená "Nechme tu věc zničit!". Taky se dá mluvit o původním znění "Abraka dabra"
Bagman - obyčejné "cesťák" nezní tak špatně, ale možná víte, že je nikdo nemá rád. "Bagman" je člověk, který si vydělává nelegálními činnostmi.
Bandon [Bandon Banshee] - Bandon je město v Irsku a Banshee jsou víly, které svým zjevením věští smrt.
Bazilišek - mýtický had, někdy se slepičí hlavou, zabíjí pohledem většinou zůstává.
Beauxbatons - Francouzsky "krásné tyče"-čímž jsou samozřejmě myšleny kouzelné hůlky
Brumbál - anglicky "Dumbledore" což je zastaralé označení pro čmeláka a z toho se dá trochu vycházet.
Cedric - jméno keltského původu znamenající "válka" nebo "válečný vůdce"
Cho - čínské jméno znamenající "podzim"
"Crucio/Cruciatus" - převzato z latinského výrazu pro "mučit"
Dobby - staré anglické označení pro milého elfa-skřítka, který po nocích dělá domácí práce
Draco - v latině je to "drak". Ve starověkém Řecku žil tyran jménem Draco (621 př. n. l.), známý pro svou krutost. Sepsal velmi přísný zákoník o trestech-které byly velmi drsné. Za to, že někdo ukradl bochník chleba, byl pověšen. Anglické slovo "draconn" je synonymem pro krutý, zlý či chladný (povahou)
Dudley - je to samozřejmě obyčejné jméno, ale v tomto případě se dá počítat s tím, že je odvozeno od "dud"-"nula, ztroskotanec, nudný člověk"
Durmstrang - odvozeno od německého "Sturm und Drang" ("Bouře a napětí") což byl název jednoho literárního hnutí
Dursley - malé město v Británii
"expecto patronum" - latinská slova pro "přivolej ochránce"
"expelliarmus" - složeno z "expel"-"vyhnat, vypudit, vyhodit" a "armus"-"ruce" nebo "zbraně". Toto krásné kouzlo ve třetím díle způsobilo, že Snapeovi tekla krev.
Fawkes - tenhle roztomilej fénix je pojmenován po Guyi Fawkesovi, který asi před 400 lety vyhodil do povětří londýnskou budovu parlamentu 36 sudy střelného prachu.
Filch - "to filch" je synonymem pro "to steal"-"krást"
Fleur Delacour - "Květina dvora" (Fleur-de-la-cour) - tím je myšlen královský dvůr.
Hagrid - v řecké mytologii byl bůh Hagrid z Olympu nejdříve vyhozen a pak ho Zeus znovu přijal aby hlídal boží zvěrstvo. J.K. ale tvrdí, že jí to vlastně napadlo z anglického "hagridden"-"posedlý čarodějnicemi (doslova)"nebo"mít noc s nočními můrami"
Hedvika - samozřejmě obyčejné jméno, ale "Hedwig" (její jméno v angličtině" znamená ve švédštině "ochránce, někdo, na koho se můžeš spolehnout"
Hermiona - anglické "Hermione" znamená "výmluvnost". Jmenovala se tak dcera Heleny Trojské a jedna postava z Shakespearovy "Zimní pohádky". Je to "důstojnost bez pýchy, láska bez vášně, něha bez slabosti". To sedí, co?
hipogryf - "hippo" řecky "kůň" a "gryf" od bájného "gryffina". Samotný hipogryf je také mýtické zvíře.
Krum - nejspíš od německého "Krumm"-"křivý, ohnutý"
Křivonožka - stejně jako anglický "crookshanks" je to označení pro někoho, kdo má křivé nohy
Ludo - kromě jednoho z názvů pro "ćlobrdo" je to také latinsky "hraji", v srbochorvatštině a ruštině je to výraz pro "potrhlý" nebo "šílený"
"lumos" - latinské slovo pro "světlo" nebo "lampu"
Lupin - odvozeno od latinského "lupus"-"vlk", je to také rostlina rostoucí i ve VB (Velká británie). Ve knize Daniela Cohena "Vlkodlaci" je tato zmínka:
Ve francouzské provincii Normandie stále žije tradiční víra ve zvláštní vlčí nestvůry, kterým se zde říká Lupinové či Lubinové. Celou noc se válí poblíž hřbitovních zdí. Někdy se zdá, že spolu mluví zvláštním, svým jazykem a vždy vyjí na měsíc.
Malfoy - z francouzského "Mal foi" - "Špatná víra"
Mandragora - středozemská rostlina s velkým, rozvětveným kořenem podobajícím se člověku. Používal se k přivození bezvědomí nebo k čištění.
Maxime - taková malá narážka na její velikost
Minerva - římská bohyně vysoce vzdělaných lidí a války-tedy obdoba řecké Atény
"mobilicorpus" - latinsky "hýbat tělem"
Mozkomor - moří mozky. Přesně řečeno, zamoří je všemi těmi ošklivými věcmi, zlými myšlenkami. Anglický "Dementor" by z vás měl udělat jen šílence. Nebo dementy-jak chcete.
Nagini - v hindštině je to "had"
Narcissa - paní Malfoyová má tohle jméno po Narcisovi, Římanovi, který se zamiloval sám do sebe
Padma - hindské jméno, v indštině je to "lotus". Ten je pro Hindy znamením bohyně bohatství Lakšmi, která je manželkou samotného Višnu
Parvati - také hindské jméno, znamenající "jemná"či "laskavá", "mírumilovná"
Pensieve - "pensier"-"myslet"
Protiva - v angličtině "Peeves"-"Peeved" je zastaralý anglický výraz pro "otravný"
Remus - Romulus a Remus byli bratři, které rodiče opustili jako malá děcka a vychovávala je vlčice. Rozhodli se, že založí město, ale Romulus Rema zabil a pojmenoval město "Roma"-"Řím"
Salazar (Zmijozel) - Antonio Salazar byl fašistický diktátor v Portugalsku 36 let (dokud nezemřel). Antonio Salazar stejně jako Hitler a stejně jako Salazar Zmijozel - byl posedlý úplnou etnickou čistotou - čistou krví.
Severus - latinsky je to "chladný, přísný, vážný, strohý, nelítostný, bezcitný, krutý"
Sirius Black - docela chytré, že? Sirius je psí hvězda, "black" je "černý". Takže "černý pes"
Skeeter - je nezvyklý americký výraz pro slovo "komár"
Snape - malé město v Británii
Sybila - sybily byly starověké věštkyně věštící v Delfské Věštírně
Trelawney - byl básník z devatenáctého století, vypracoval nejlepší básně svého času a napsal knihu - "Trelawneyho vzpomínky na Byrona a Shellyho"
veritaserum - "veritas" je latinské slovo pro "pravdu". "serum" je "výtažek"
Voldemort - "Vol de mort" znamená "krádež smrtí" - Voldemort Harrymu "ukradl rodiče smrtí". Dá se to tak říct. Ve francouzštině to může znamenat "let smrti"
wronski - Wrona je polské slovo pro "vránu" a "-ski" je často používaná přípona u příjmení
Zlatoslav - náš český překlad sice nemá takové kouzlo, ale zní to hezky. Anglický "Gilderoy"-znamená "zlatý král"
zvěromág - tady je to jednoduché- "zvěro" od "zvíře" a "mág"je "čaroděj". Ovšem anglický "animagus" může být (kromě našemu podobného výkladu- "ani" od "animal") v latině "mysl čaroděje"

Kouzelní tvorové

11. června 2009 v 20:09 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Bazilišek - nestvůra žijící v Tajemné komnatě se smrtícím pohledem.
Bludníčci - žijí v bažinách a vydávají matoucí světelné signály lákající do bažin pocestné
Bubáci - strašidla měnící tvar, promění se v to, co nás podle jejich názoru nejvíce vyděsí
Děsovci - vodní démoni žijící v jezerech
Draci - obrovští oheň dýchající ještěři, extrémě nebezpeční
Hipogryffové - z půlky orli, z půlky koně, nesmírně hrdé stvůry, není radno je urážet. Také velice chytří, dovedou létat.
Jednorožci - nádherná, magická a bezbranná stvoření s dlouhým rohem na čele. Jejich žíně slouží jako základní magická substance pro hůlky
Karkulinky - žijí v děrách na bitevních polích do kterých vtáhnou oběť a utlučou ji k smrti
Kentauři - žijí v lese a věří že hvězdy umí povědět budoucnost. Jsou napů lidé, napůl koně.
Mozkomorové - nestvůry libující si v neštěstí a rozkladu. Tvoří stráž azkabanského vězení a vysávají šťastné vzpomínky. Dokáží člověku svým polibkem vysát duši.
Obři - 12 stop vysocí zabijáci. Žijí v horách.
Pavouci - někteří dosahují velikosti slona a žijí v Zapovězeném lese
Skřeti - hlídají banku u Gringottových. Malá stvoření s nazelenalou kůží
Sovy - Kouzelnický poštovní systém, dokáží doručit zásilku kamkoliv
Tlustočervi - zřejmě nejnudnější stvoření. Malí červi, kteří se mají nejlépe, jestliže se o ně nikdo nestará
Trpaslíci - malí škůdci obývající zahrady. Odstraňují se zahozením do co největší vzdálenosti
Trolové - obrovské natvrdlé příšery, většinou nosící kyj
Tůňodavi - žijí v tůních
Upíři - Stvůry sající krev s podobou člověka
Vlkodlaci - pokud vás kousne, jste odkázáni k promněnám ve vlkodlaka za každého úplňku
Vodní skřítci - žijí ve studnách

Zaklínadla

11. června 2009 v 20:08 | galaxy cat |  HARRY POTTER
NázevFormuleÚkonÚčinek
Čistič klíčových dírek

Kouzlo proti bubákům
Waddivasi!

Riddiculus!

Namířit hůlku

Namířit hůlku

Vyčistí ucpané klíčové dírky

Zesměšní bubáka (Riddiculus-z anglického ridiculous-směšný
Lechtací kouzloRictusempra!Namířit hůlkuZáblesk stříbrného světla vyvolá záchvat smíchu
Odemykací kouzloAlohomora!Poklepání na zámek hůlkouOdemkne zámek
Odhalovací kouzloAparecium!Poklepat hůlkouZviditelňuje nápisy psané neviditelným inkoustem
Odpuzovač vodyRepellentus!Poklepat hůlkou na nějakou věc.Věc, na níž jsme poklepali bude odpuzovat vodu.
Odzbrojovací kouzloExpelliarmus!Namířit hůlkuZáblesk červeného světla odhodí nepřítele
Ošetření zlomeninyFerula!Poklepat hůlkou na zraněnou končetinuKolem zraněné končetiny se omotají obvazy a dlaha
Otvírač tajných chodebDissendium!Namířit hůlkuOtevře tajnou chodbu.
Ovládací kouzlo (Imperius)Imperio!Namířit hůlkuČlověk může zasaženou osobu ovládat.
Paměťové kouzloAmnesia!Namířit hůlkuOsoba zasažená tímto kouzlem ztratí paměť
Patronovo zaklínadloExpecto patronum!Namířit hůlku a sousředit se na šťastnou vzpomínkuVykouzlí se Patron - obrana proti mozkomorům
Přesunutí člověkaMobilicorpus!Namířit hůlkuZvedne přenášené tělo do vzduchu
Přesunutí věciMobiliarbus!Namířit hůlkuZvedne přenášenou věc do vzduchu
Ptačí kouzloAvis!---Vykouzlí z konce hůlky ptáky
Rostlinné kouzloOrchideos!Namířit hůlkuZpůsobuje rychlý růst rostlin
Stepovací kouzloTarantallegra!Namířit hůlkuProtivníkovy nohy jakoby tančí quickstep
Svázání (Cruciatus)Crucio!Namířit hůlkuProtivníka to bolestivě sváže
Svěrací kouzloLocomotor mortis!Namířit hůlkuProtivníkovi to sváže nohy k sobě
Tiché kouzloQuietus!Namířit hůlkuZasažený člověk mluví tiše
Univerzální odzaklínadloFinite incantatem!Zamávat hůlkouZničí účinky většiny kouzel proti protivníkovi
Úplné spoutáníPetrificus totalus!Namířit hůlkuProtivník je jakoby zkamenělý
Vyvolání buvolaRingardium leviosa!---Buvol na hruď
Vyvolání hadaSerpensortia!Namířit hůlkuZ konce hůlky na protivníka vystřelí černý had
Vyvolání světlaLumos!---Konec hůlky se rozsvítí
Vznášecí kouzloWingardium leviosa!Hůlkou švihnout a přiklepnoutZvedne předmět do vzduchu
Zabíjecí koulo (Avada Kedavra)Avada Kedavra!Namířit hůlkuZasažený protivník je na místě mrtev.
Zhasnutí světlaNox!---Konec hůlky zhasne
Zubní kouzloDensaugeo!Namířit hůlkuToto kouzlo způsobuje rychlý růst zubů.
ZvětšovačEngorgio!Namířit hůlkuZpůsobuje zvětšení předmětů nebo zvířat.

Slovníček

11. června 2009 v 20:03 | galaxy cat |  HARRY POTTER


A...
Abottová Hannah - bradavická žákyně z Mrzimoru
Agrippa - čaroděj na kartě v čokoládových žabkách; karta, která chybí Ronovi ve sbírce (1/99)
Alohomora - zaklínadlo k otvírání dveří (1/151)
Animagus - čarodějové, kteří se dovedou měnit ve zvířata (velmi vzácná vlastnost)
Aparecium - zaklínadlo k otvírání dveří
Aragog - slepý pavouk ze Zapovězeného lesa; kdysi patřil Hagridovi, který si ho vypěstoval
Astronomie - předmět, který vyučoval profesor Sinistra
Azkaban - kouzelnické vězení

B...
Bane - kentaur ze Zapovězeného lesa
Batylda - Bagshotová autorka učebnice Dějiny čar a kouzel (1/67)
Bazilišek - netvor z Tajemné komnaty
Bertíkovy - lentilky tisíckrát jinak kouzelné bonbony
Binns - profesor duch, učitel dějin čar a kouzel
Black - Sirius Harryho kmotr, nejlepší přítel Jamese Pottera
Boa - Constrictor had původem z Brazílie, s kterým Harry mluvil v zoo
Bonesová - Susan žákyně Mrzimoru
Boot - Terry žák Havraspáru
Borgin & Burkes - obchod s černou magií v Obrtlé ulici (2/45-53)
Bradavice - škola čar a kouzel pro žáky od 11 do 17 let, leží ve Skotsku
Brankář - hráč famfrpálu, který se snaží chytat Camrály (1/159)
Brownová Lavender - žákyně Havraspáru, velká obdivovatelka profesora Trelawneyho
Brumbál Albus - současný ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích
Buclatá dáma - žena na portrétu střežící vchod do nebelvírské věže
Bulstrodeová Millicent - žákyně Zmijozelu, bojovala v Soubojnickém klubu s Hermionou
Bylinkářství p- ředmět zabývající se mytologickými rostlinami, který vyučuje profesorka Prýtová

C...
Camrál - míč červené barvy pro hru famfrpál
Cestování s upíry - kniha Zlatoslava Lockharta
Clearwaterová Penelopa - prefektka Havraspáru a přítelkyně Percy Weasleye
Cliodna - keltská kněžka na kartě v čokoládových žabkách (1/99n)
Crabbe Vincent - přítel a nohsled Draco Malfoye
Creevey Colin - o rok mladší než Harry, žák Nebelvíru, obdivuje Harryho a stále ho fotografuje
Crockfordová Doris - žena, s níž se Harrry seznámil v Děravém kotli
Cvak Emeric - autor učebnice Úvod do přeměňování

Č...
Červenec, 31. 7 - Harryho narozeniny
Čokoládové žabky - sladké bonbony s kartami slavných kouzelníků a čarodějů

D...
Deník T. R. Raddleho - magický deník bývalého studenta z Bradavic, při zacházení s ním doporučujeme nejvyšší opatrnost!
Denní věštec - nejvýznamnější noviny kouzelnického světa
Dennis - Duddleyho kamarád
Děravý kotel - hospoda na Příčné ulici
Dobby - domácí skřítek rodiny Malfoyových, chce Harrrymu zabránit v návratu do Bradavic
Dobrodružství Martina Miggse matohlavého mudly - Ronův komiks o slavném mudlovi
Domácí skřítci - malá ošklivá stvoření, slouží jako otroci a posluhové v bohatých kouzelnických rodinách; svobodu mohou získat jen tehdy, když od svého pána dostanou něco na sebe (jakýkoli kus látky)
Draco Malfoy - žák Zmijozelu, Harryho zrovna nezbožňuje
Dursley Dudley - Harryho bratránek, syn tety Petunie a strýce Vernona, tlusťoch a škareda, rád dráždí Harryho
Dýňová šťáva - oblíbený nápoj bradavických žáků
Dýňové paštičky - skladkost, kterou lze zakoupit v bradavickém expresu

E...
Egypt - země, kde Bill Weasley pracuje pro Gringottovy
Errol - sova rodiny Weasleyových
Expelliarmus - odzbrojující kouzelná formule
Expres Bradavice - spěšný vlak do Bradavic, který odváží žáky z londýnského nádraží King's Cross

F...
Famfrpál - nejslavnější hra kouzelnického světa, hraje se ve vzduchu s několika míči, hráči se pohybují na košťatech
Fawkes - Brumbálův fénix
Fénix - pták, který ve stáří shoří a z popela se znovu vyklube jako mládě
Figgová - paní sousedka Dursleyových, má množství koček; o Dudleyových narozeninách hlídá Harryho
Filch Argus - školník v Bradavicích, moták
Finch-Fletchley Justin - žák Mrzimoru
Finite Incantatum - kouzelná formule ukončují jakýkoli rozruch a nepokoj
Finnigan, Seamus - žák Nebelvíru (otec mudla, matka čarodějka)
Firenze - kentaur ze Zapovězeného lesa
Flamel, Nicolas - alchymista a Brumbálův přítel, jediný majitel Kamene mudrců
Flint, - Marcus kapitán zmijozelského famfrpálového mužstva
Ford Anglia - auto rodiny Weasleyových, které pan Weasley začaroval, takže je v něm spousta místa a ještě k tomu létá

G...
Galeony - kouzelné mince, 1 galeon = 17 svrčků
Génius a ghúlové - kniha Zlatoslava Lockhardta
Godrikův důl - místo, kde žili Harryho rodiče, Lily a James Potterovi, dříve než byli zavražděni
Gordon - Dudleyho kamarád
Goyle, Gregory - přítel Draco Malfoye
Grangerová, Hermiona - velká kamarádka Harryho Pottera
Grindelwald - zlý černokněžník, nad nímž Albus Brumbál v r. 1945 slavně zvítězil
Gringottovi, Gringottova banka - kouzelnická banka stovky metrů pod Londýnem
Griphook - skřet od Gringottů
Grummings - firma strýce Vernona
Grunnon, Alberik - kouzelník na kartě v čokoládových žabkách

H...
Had - erbovní zvíře Zmijozelu
Hagrid, Rubeus - hajný a klíčník bradavické školy, velký přítel Harryho Pottera
Havraspár - kolej ve Škole čar a kouzel v Bradavicích
Hedvika - Harryho sova, dárek od Hagrida
Hermes - sova Percyho Wesleye
Hermiona - kamarádka a spolužačka Harryho Pottera, pochází z mudlovské rodiny
Higgs, Terance - hledač zmijozelského famfrpálového družstva
Hoochová madame - famfrpálová rozhodčí, učitelka létání a famfrpálu
Hulák - dopis, který křičí na svého příjemce hlasité nadávky; pošlete jej svým nepřátelům!

CH...
Chloupek - obrovský tříhlavý pes
Chytač - hráč ve famfrpálovém mužstvu, který má za úkol hledat a chytit Zlatonku (1/159)

J...
Jednorožec - velmi magický tvor podobný koni s jedním rohem na čele
Jestřábová, Miranda - napsala knihu kouzelných formulí
Jezevec - erbovní zvíře Mrzimoru
Johnsonová, Angelina - střelkyně nebelvírského famfrpálového mužstva
Jordan, Lee - přítel George a Freda Weasleyových

K...
Kámen mudrců - velmi žádaný předmět kouzelnického světa; jakýkoli kov mění ve zlato, prodlužuje věk atd.
Katie Bellová - střelkyně nebelvírského famfrpálového mužstva
Kentaur - mystický tvor, napůl kůň, napůl člověk
King's Cross - nádraží, odkud odjíždí spěšný vlak do Bradavic (Expres Bradavice) z nástupiště 9 a tři čtvrtě
Kolej - Škola čar a kouzel v Bradavicích se skládá ze čtyř kolejí: Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor, do nichž žáky rozděluje Moudrý klobouk
Kometa Dva-šedesát - druh famfrpálového koštěte
Kostirost - lék, který umožňuje růst prasklých, poškozených či zmizelých kostí
Koště - dopravní prostředek čarodějnic a čarodějů, kterého se používá i při hře famfrpál
Kouzelné lektvary - předmět, který v Bradavicích vyučuje Severus Snape
Kratiknot - profesor učitel zaříkadel a zaklínadel v Bradavicích
Krucánky a kaňoury - knihkupectví na Příčné ulici
Krvavý baron - duch Zmijozelu
Kudleyští Kanonýři - profesionální tým famfrpálové ligy v oranžových dresech, Ronovo oblíbené mužstvo

L...
Lektváry nejmocnější - kniha z oddělení zakázaných knih
Letax - lesklý prášek, který kouzelníkům dovoluje rychle cestovat z místa na místo
Lev erbovní - zvíře Nebelvíru
Lockhart, Zlatoslav - autor mnoha knih, učil v Bradavicích rok obranu proti černé magii, neuvěřitelný chvástal
Longbottom, Neville - Harrryho zapomnětlivý spolužák z Nebelvíru
Lumos - zaříkadlo přivolávající světlo

M...
MacMillan, Ernie - žák Mrzimoru, Justinův kamarád
Madame Malkinová / Oděvy pro každou příležitost - oděvní obchod v Příčné ulici, skvělý výběr módních čarodějných hábitů
Mandragora - rostlina s lidskými rysy a obdobným vývojem od dětství až k dospělosti
Magda - teta sestra strýce Vernona
Malcolm Dudleyho - kamarád
Malfoy, Draco - viz Draco
Malfoy, Lucius - otec Draco Malfoye, velmi vlivný, ale v osobním kontaktu značně nepříjemný pán
McGonagallová, Minerva - zástupkyně ředitele bradavické Školy čar a kouzel, profesorka přeměňování a vedoucí Nebelvírské koleje
McGufffin, Jim - meteorolog v mudlovské televizi
Mé kouzelné já jedna - z nejprodávanějších knih Zlatoslava Lockhardta (přesto ji ke čtení nedoporučujeme)
Merlin čaroděj - na kartách přibalených u čokoládových žabek, učil krále Artuše
Meteor - zastaralý model famfrpálového koštěte
Ministerstvo kouzel - utajuje existenci kouzelníků a čarodějů před světem mudlů
Morgana - čarodějka na kartách čokoládových žabek
Mosag - družka pavouka Aragoga
Moták - dítě dvou čarodějů, keré však nemá žádné kouzelnické schopnosti
Moudrý klobouk - starý kouzelnický klobouk, který si musí nasadit všichni noví žáci, aby klobouk rozhodl, do které koleje budou zařazeni
Mrzimor - jedna z bradavických kolejí, nazvaná podle Helgy Mrzimorové
Mudla - kouzelníci a čarodějové tak nazývají obyčejné lidi, kteří nemají čarodějné schopnosti

N...
Nafukovací guma - nejlepší žvýkačka, která se dá koupit v bradavickém expresu
Nebelvír - kolej v Bradavicích
Nick - Skoro bezhlavý duch sídlící v nebelvírské věži, vlastním jménem Nicholas de Mimsy-Porpington (1/118)
Nimbus Dva tisíce jedna - vylepšený model Nimbus 2000, kterým bylo vybaveno famfrpálové mužstvo Zmijozelu
Nimbus Dva tisíce - koště vynikajících letových kvalit, Harryho první koště
Norbert - drak, kterého získal Hagrid a tajně ho vychovával
Norrisová paní - kočka školníka Filche; pozor, chodí po škole a žaluje na žáky

O...
Obrtlá ulice - ulice poblíž Příčné ulice s množstvím obchodů orientujících se na černou magii
Odbor zneužívání mudlovských výtvorů - místo, kde pracuje Artur Weasley
Odrážeč - hráč famfrpálu, dva z nich mají za úkol odrážet Potlouky od chytače
Odtrpaslíkovávání - způsob, kterým se ze zahrady vyhánějí škodliví trpaslíci
Ollivanderovi - obchod s kouzelnickými hůlkami v Příčné ulici, tradice již od r. 382 př. Kr.; "Když dobrá hůlka, tak Ollivander!"
Orel symbol - koleje Havraspár

P...
Paracelsus - alchymista na kartách čokoládových žabek
Parkinsonová, Pansy - zmijozelská žákyně
Pinceová, madame - knihovnice v Bradavicích
Podmore - Náležitě sťatý sir, vůdce bezhlavých honců
Polkiss Piers - nejlepší Dudleyho kamarád
Polkissová, paní - Piersova matka
Pomfreyová, madame - lékařka na ošetřovně v Bradavicích
Popletal, Kornelius - stojí v čele ministerstva kouzel
Potlouk - uhlově černý famfrpálový míč, menší než Camrál, pokouší se hráče srazit z koštěte
Potter, James - kouzelník, Harryho otec
Potterová, Lily - čarodějka, Harryho matka, pocházela z mudlovské rodiny
Prašivka - Ronova stará, zcela neužitečná krysa
Prefekt - žák s vynikajícím prospěchem, který provádí na kolejích dozor a zajišťuje pořádek v nepřítomnosti učitelů
Protiva školní - strašidlo, velmi nerudné a otravné
Prýtová, profesorka - učitelka bylinkářství v Bradavicích
Přeměňování - vyučovací předmět profesorky McGonagallové
Příčná ulice - londýnská obchodní ulice pro kouzelníky
Ptolemaios - čaroděj na kartách čokoládových žabek
Pucey, Adrian - chytač ve zmijozelském famfrpálovém mužstvu

R...
Raubířské rachejtle - ohňostroj, který zbožňují sourozenci Weasleyovi
Rictusempra - zaklínací kouzlo, které způsobuje neuvěřitelné lechtání

S...
Samomíchací karty - karty, které se samy od sebe míchají (2/35-40)
Serpensortia - kouzelná formule, vzývající hady
Sinistrová, profesorka - učitelka astronomie v Bradavicích
Skoro bezhlavý Nick - nebelvírský duch
Slavní kouzelníci - sbírka karet přibalených k čokoládovým žabkám
Smeltings - soukromá škola, kterou navštěvuje Dudley
Snape, Severus - učitel lektvarů; rád by se stal učitelem obrany proti černé magii, vedoucí koleje Zmijozel
Sovy - v kouzelném světě doručují poštu
Spinnnetová, Alice - střelkyně nebelvírského famfrpálového mužstva
Srpec - stříbrná mince, 17 srpců = 1 galeon
Stonewallská měšťanka - škola, na kterou Harry málem musel chodit
Stopečka, Arsenius - autor učebnice
Střelec, střelkyně - hráč ve famfrpálu, 3 v každém mužstvu se pokoušejí dostat míč Camrál do branek soupeře a získat tak 10 bodů
Svrček - malá, bronzová mince, 29 svrčků = 1 srpec, viz též galeon

Š...
Šmejd - velmi nepěkná nadávka pro čaroděje, jejichž rodiče jsou mudlové

T...
Tajemná komnata - místnost, kterou postavil Salazar Zmijozel
Ted - hlasatel v mudlovské televizi
Tesák - Hagridův lovecký pes
Thomas, Dean - nebelvírský žák, bydlí v ložnici spolu s Harrym a Ronem
Tlustý mnich - duch Mrzimoru
Tom - výčepní v Děravém kotli
Toulky s trolly kniha - Zlatoslava Lockharta
Transylvánie - země, kde Charlie Weasley chytá draky
Trevor - Nevillův žabák, který stále kamsi utíká
Trimble, Quentin - autor jedné z učebnic (1/67)
Trpaslíci - malí tvorečkové, kteří žijí v kouzelnických zahrádkách jako plevel a musí se čas od čas vyhnat
Turpinová, Lisa - žákyně Havraspáru
Týdeník čarodějek - magazín, který každý týden vyhlašuje Cenu za nejkouzelnější úsměv
Ty-víš-kdo - jméno lorda Voldemorta; většinou tak říkají Voldemortovi ti, kteří se bojí vyslovit jeho jméno

U...
Ufňukaná Uršula - strašidlo, které straší na dívčích toaletách, a neustále opakuje, že je nikdo nemá rád (což je asi pravda)

V...
Velká síň, Síň - slavnostní shromaždiště všech bradavických žáků
Viridian, Vindictus - autor nesčetných kouzelnických knih
Vlkodlak - člověk, jenž na sebe při úplňku bere podobu vlka
Voldemort, lord - Harryho úhlavní nepřítel
Vrba mlátička - velmi nerudný a agresivní strom rostoucí na okraji Bradavic, útočí větvemi
Výlety s vlkodlaky - veleúspěšná kniha Zlatoslava Lockharta (nečtěte ji!)

W...
Waffling, Adalbert - autor dvou učebnic (1/67)
Weasley, Artur - otec rodiny
Weasley, Bill - úspěšný absolvent bradavické školy, nejstarší z bratrů Weasleyových
Weasley, Fred a George - dvojčata
Weasley, Charlie - úspěšný absolvent bradavické školy, druhý nejstarší z bratrů Weasleyových
Weasley, Percy - prefekt, velmi pilný žák
Weasley, Ron - Harryho nejlepší kamarád
Weasleyová, Ginny - nejmladší sestřička, obdivuje Harryho
Weasleyová, Molly - matka
Wingardium leviosa - kouzelná formule způsobující létání předmětů
Wood, Oliver - kapitán nebelvírského famfrpálového mužstva

Z...
Zabini, Blaise - žák Zmijozelu
Zákon na ochranu mudlů - zákon navrhovaný Arturem Weasleyem, který čarodějům nedovoluje určitý druh jednání s mudly
Zálesák - kouzelník na kartě čokoládových žabek
Zameták Sedm - ne zrovna nejrychlejší model koštěte na famfrpál
Zapovězený les - velký les plný nástrah, který se táhne na míle okolo Bradavic, žáci mají vstup do lesa zakázán
Zlatonka famfrpálový - míč velikosti vlašského ořechu s malými křidélky; hra končí ve chvíli, kdy ji chytač chytí
Zmijozel - kolej v bradavické Škole čar a kouzel nazvaná podle svého zakladatele Salazara Zmijozela
Zobí ulice - v domě číslo 4 bydlí Dursleyovi, u nichž Harry žil
Zrcadlo z Erisedu - zrcadlo, v němž Harry spatřil své rodiče; každému ukáže to, co si nejvíc přeje

Bradavická škola

11. června 2009 v 20:01 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Historie Bradavic


Bradavická střední škola čar a kouzel, nebo pouze Bradavice, je jednou z nejznámější čarodejnických škol na světě. Byla založena před více než 1000 lety a čtyřmi největšími čaroději té doby. Jejich jména, která nikdy nezemřou, jsou Godric Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel
Podle nich se také jmenují 4 školní koleje:
-Nebelvír
-Mrzimor
-Havraspár
-Zmijozel
Žáky do kolejí rozdělovali oni sami, ale tak jako každý i oni museli umřít a proto očarovali starý kloubouk (Moudrý klobouk), který dodnes určuje kam bude který žák zařazen.
Škola byla postavena daleko od zvědavých mudlů, proti kterým je v jejím okolí použito mnoho zaklínadel.
Škola byla postavena hlavně proto, aby naučila mladé žáky čarovat, a pohybovat se ve světě kouzel.
V Evropě jsou ještě 2 školy čar a kouzel:
- Kruval, který je známý tím, že z něj vychazejí pouze zlí černokněžníci. Tuto školu vede Profesor Karkarov.
- Krásnohůlky, škola čar a kouzel ve Francii. Ředitelem v této škole je Madame Maxim.Bradavická hymna


- Česká verze

Bradavice, Bradavice, Brada Bradavice,
Každý z nás chce vědět víc, než ví,
Ať jste ještě hloupí jelimánci,
Nebo nám už vlasy šediví.
Našim hlavám může jenom prospět,
Když se tady něco naučí,
Teď je v nich vzduch a spousta much,
Prachu a starých pavučin.
Učte nás všecko, co za to stojí,
A co leckdo z nás už zapomněl,
Pomozte nám a každý sám,
Zvádne víc, než by vůbec měl.


- Anglická verze

Hogwarts, Hogwarts, Hoggy Warty Hogwarts,
Teach us something please,
Whether we be old and bald,
Or young with scabby knees,
Our heads could do with filling,
With some interesting stuff,
For now they're bare and full of air,
Dead flies and bits of fluff,
So teach us things worth knowing,
Bring back what we've forgot,
Just do your best, we'll do the rest,
And learn until our brains all rot.

Zmijozel

11. června 2009 v 19:58 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Zmijozel


Barva: zelená a stříbrná
Duch: Krvavý Baron
Vedoucí koleje: Severus Snape
Vchod: Kamenná zeď
Zvíře ve znaku: Had
Zakldatel: Salazar Zmijozel
Studenti:Draco Malfoy, Vincent Grabbe, Gregory Goyle, Millicent Bulstrodeová, Blaise Zabini, Pansy Parkinson, Malcolm Baddock, Graham Pritchard
Bývalí studenti:Tom Raddle (Lord Voldemort), Severus Snape

Havraspár

11. června 2009 v 19:58 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Havraspár


Barva: modrá a stříbrná
Duch: Šedivá dáma
Vedoucí koleje: Prof. Kratiknot
Vchod: Brnění
Zvíře ve znaku: Orel
Zakldatel: Rowena z Havraspáru
Studenti:Terry Boot, Stewart Ackerly, Orla Quirke, Padma Patilová, Lisa Turpinová

Mrzimor

11. června 2009 v 19:57 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Mrzimor


Barva: žlutá a černá
Duch: Tlustý Mnich
Vedoucí koleje: Prof. Prýtová
Zvíře ve znaku: Jezevec
Zakldatel: Helga z Mrzimoru
Studenti:Susan Bonesová, Justin Finch-Fletchley, Ernie Macmillian, Hannah Abbotová, Owen Cauldwell, Eleanor Branstonová, Kevin Whitby
Bývalí studenti:Dedalus Kopál

Nebelvír

11. června 2009 v 19:57 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Nebelvír


Barva: nachová a zlatá
Duch: Skoro Bezhlavý Nick
Vedoucí koleje: Minerva McGonagallová
Vchod: Obraz baculaté dámy
Zvíře ve znaku: Lev
Zakldatel: Godric Nebelvír
Studenti:Harry Potter, Hermiona Grangerová, Ron Weasley, Colin Creevey, Denis Creevey, George Weasley, Fred Weasley, Lee Jordan, Seamus Finnigan, Dean Thomas, Parvati Patilová, Lavender Brown, Neville Longbottom, Ginny Weasleyová, Alice Spinnetová, Angelina Johnsonová, Katie Bellová, Natalie McDonaldová, Percy Weasley, Oliver Wood
Bývalí studenti:Bill Weasley, Charlie Weasley, Molly Weasleyová, Arthur Weasley, Albus Brumbál, Rubeus Hagrid, Lily Potterová, James Potter

Mrzimorská společenská místnost

11. června 2009 v 19:55 | galaxy cat |  HARRY POTTER
znak Mrzimorské koleje
Pro kolej krásné Helgy z Mrzimoru jsou tradiční barvyŽlutá a Černá!Studentů mrzimoru je tradiční zvíře jezevec.Duch Mrzimoru je Tlustý Mnich,který má všechny studenty rád a pomáhá jim.Žáci do Mrzimoru se vybírají podle toho,zda jsou pracovití,ochotní a vždy rádi pomohou ostatním.
Vchod do společenské místnosti najdete v komnatě vedle Velké Síně,za tajnými dveřmi.
Ve společenské místnosti Mrzimoru vládne příjemná a vždy optimistická nálada prosvětlená sluncem.Jde se zde po schodech,aby byla místnost ještě více utajena.Sedět se zde dá na pohovkách,křeslech a na dvou velkých kobercích s polštářky.Je tu i dost květin,obrazů a na dvou stolech i jídla(kterého je však oproti bradavické kuchyni minimum).Potulují se zde i některá zvířátka.Vše i s lampami je elegatně sladěno,aby se zde studentům líbilo.
Společenská místnost byla vytvořena designerkou pro pohodový život:)Ať se vám tu líbí,Mrzimorští.

Havraspárská společenská místnost

11. června 2009 v 19:54 | galaxy cat |  HARRY POTTER
znak Havraspárské koleje
Tradičními barvami jsou pro studenty od chytré Roweny z Havraspáru modrá a stříbrná.Charakteristické zvíře je pro ně havran.Anglický název Havraspáru je Ravenclaw.Havraspárským duchem je Šedivá dáma,která dohlíží na morálku a slušnost po celém hradě.Žáci do této koleje se vybírají ti,kteří jsou chytří a bystří.Už po staletí je také dokázano,že zde chodí i krásné dívky,jenž se po vystudování mají kariéru jako modelky nebo ženy,co se zabývají krásou.
Vchod do společenské místnosti se skrývá za brněním...
Společenská místnost je sladěna do modrých barev a elegatní uklidňují vůně.Na zdech jsou modré tapety pokryté speciálními kouzly a na podlaze je modrý sametový koberec.K posezení tu jsou pohovky,velký koberec s polštářky a v jediné z místností jsou tu i tři houpací sítě.Je tu i pár knihovniček,dva stoly s drobným občerstvením,pár květin,obrazů a zvířátka.Vše k sobě perfektně ladí.Nad dveřmi jsou také speciálně navržené hodiny pro havraspárskou místnost.
Prožijte tu krásné chvíle,Havraspárští!

Zmijozelská společenská místnost

11. června 2009 v 19:53 | galaxy cat |  HARRY POTTER
znak Zmijozelské koleje
Charakteristické barvy pro kolej Salazara Zmijozela jsou zelená a stříbrná.Tradiční zvíře,které je oblíbené ve Zmijozelu je had.I přes některé špatné stránky Zmijozelu(a jeho zakladatele)je to dobrá kolej,kde jsou všichni ctižádostiví a mají svůj cíl.Dokážou být i přátelští.:)Duchem Zmijozelu je Krvavý baron,který má všechny duchy v Bradavicích pod kontrolou.Anglický název pro Zmijozel je Slytherin
Do Společenské místnosti vstoupíte přes kamenou zeď ve sklepení...
Místnost je sladěna do zelených barev.Zdi jsou potapetovány zajímavými vzory a zem je leskle černá(každý den jí skřítci čistí ze všech nejvíce).Studenti zde mohou sedět na zářivě zelených pohovkách s polštářky,na kruhovém koberci a u stolů s různými drobnými dobrotami,které si mohou donést z VS.Samozřejmě jsou tu i malé knihovny,lampy a květiny.Jsou tu i dvě zajímavá zvířátka.Je to pavouk a šílená zelená žába,která někdy za čas začne prskat(ale není to moc často):D.Vše je dokonale elegatní a přesné;-)
Mylsím,že se bám tu bude bydlet krásně a pomůže vámto ke studijním výsledkům.

Nebelvírská společenská místnost

11. června 2009 v 19:53 | galaxy cat |  HARRY POTTER
Tradiční barvy koleje Godrica Nebelvíra jsou červená a zlatá.Charakteristické zvíře Nebelvíru je lev!Anglický název pro Nebelvír je Gryffindor.Náš kolejní duch se jmenuje Skorobezhlavý Nick,nebo-li rytíř Nicholas de Pompsy.
Do Nebelvíru se přiřazují studenti odvážní,rychlý a stateční.
Do společenské místnosti vstoupíte přes portrét Buclaté dámy....:)
Společenská místnost Nebelvíru je obložena rudými cihlami a zem je pokryta dřevěnými parketami.Studenti tu mohou posedět na červených křeslech,pohovkách a na velkém koberci s polštářkama.Jsou tu i dva stoly,na kterých je drobné jídlo,které si studenti mohou přinést z Velké Síně.Aby se zde mohli žáci i učit,je tu i pár knihovniček(i když se nemohou rovnat celé školní knihovně).Nade dveřmi jsou kukačkové hodiny,všude květiny,zvířátka a obrazy.
Doufám,že se vám tu nebelvírským bude opravdu líbit:))

jak-dat-na-blog-hudbu

6. června 2009 v 14:51 | galaxy cat |  BLOG

pomozte mi! chtěla bych si na svuj blog dát hudbu, ale nevím jak? pokud víte, napište mi, plíz!!!


Moje planeta4

5. června 2009 v 19:18 | galaxy cat |  VESMÍR

Moje planeta3

5. června 2009 v 19:17 | galaxy cat |  VESMÍR

Moje planeta2

5. června 2009 v 19:16 | galaxy cat |  VESMÍR

Moje planeta1

5. června 2009 v 19:15 | galaxy cat |  VESMÍR


Balinéska

5. června 2009 v 18:07 | galaxy cat |  KOČKY

Balinéska

balineská kočka Balinésky jsou v podstatě dlouhosrstou verzí siamských koček a měly by,pokud jde o typ,vyhovět standardům,které pro tyto kočky platí. Jejich temperament a charakter se však poněkud liší,pravděpodobně následkem zavedení dlouhosrstého genu,a tak jsou poněkud tišší a méně nespoutané.
Balinésky smějí mít všechny barvy a druhy vzorů,které jsou povoleny pro kočky siamské.

Výhody.

 • Velice společenské.
 • Inteligentní.
 • Srst se snadno udržuje.
 • Dávají svému pánovi najevo téměř psí oddanost.

Nevýhody.

 • Mají silný hlas a používají jej,ať se s nimi chcete bavit,nebo nechcete.
 • Chrání své teritorium a nemusí se snášet s jinými plemeny.
 • Protože je na nich patrné,že jsou čistokrevné,mohou být ukradeny spíš než mnohá jiná plemena.

Siamská kočka

5. června 2009 v 18:07 | galaxy cat |  KOČKY

Siamská kočka

Historie.

siamská kočka Původní vlastí tohoto plemene je Siam (dnešní Thajsko).První kočky byly dovezeny do Anglie roku 1884.Zde si velmi rychle získaly mnoho příznivců na mnoho let se staly hitem číslo jedna.V průběhu let se měnil vzhled siamek směrem ke štíhlejším tělesným tvarům a také se rozšiřoval počet jejich barevných variet.Původní kočky šilhaly a měly různým způsobem deformované ocasy. Zatímco v počátcích jejich chovu byly tyto znaky žádoucí,postupem let bylo zjištěno,že se jedná o dědičné defekty a jako nežádoucí byly z populace těchto koček vyselektovány.

Charakter a temperament.

Jsou tím druhem koček, které buď milujete,nebo nenávidíte,dovedou být hlučné a náročné a mají vyloženou potřebu být členy rodiny.Siamské kočky jsou nerady nechávány o samotě.

Typ a standardní rysy.

Siamská kočka by měla být středně velká,dlouhá,štíhlá,pružná a elegantní.Při pohledu z předu má mít hlava tvar trojúhelníku zakončeného nahoře velkýma,nízko posazenýma ušima,které jsou daleko od sebe,a zužujícího se směrem dolů ke špičatému čenichu.Nos je z profilu rovný,bez známky zlomu nebo úhlu,který by svíral s čelem.Čelist by měla být silná,bez předkusu nebo předsunutí.Oči mají mít mandlový tvar s typickým orientálním zešikmením a také samozřejmě bez známky šilhání,a mají mít temně safírově modrou barvu.Ocas by měl být dlouhý a štíhlý vždy úměrný délce kočky.

Barvy kožichu.

Žlutočerveně hnědá: Světlá stejnoměrně krémová barva se zřetelnými žlutočerveně hnědými znaky,které se vyskytují pouze na tváři,uších,nohou a na ocasu.Kůže na nose a tlapkach má mít stejnou,sytou žlutočerveně hnědou barvu.
Modré znaky: Chladná,ledově bílá barva těla,beze stopy krémového zabarvení.Znaky by měly být břidlicově modré a stejnou barvu má mít i kůže na nose a tlapkach.
Čokoládové znaky: Tělo by mělo mít světlou slonovinovou barvu a znaky včetně kůže na nose a na tlapkach v mléčně čokoládové.
Lila znaky: Tělo by mělo mít barvu ledovce a znaky světlé s růžovošedým nádechem.Tlapky a kůže na nose mají být levandulově růžové.
Červené znaky: Ideálem je čistě bílé tělo se sytě meruňkovými znaky. Kůže na nose a na tlapkach má být masově růžová.
Krémové znaky: Tělo má být čistě bílé se světlými,růžově krémovými znaky a kůží na nose a na tlapkach.
Žíhané znaky: Tyto kočky existují v mnoha barvách.Tělo by mělo mít stejné barvy jako v případech jednobarevných koček a podobná by měla být i kůže na nose a na tlapkach.
Želvovinové znaky a želvovinově žíhané znaky: U želvovinových je třeba,aby byly barvy dobře promíchaný a siamské kočky se žíhanými znaky jsou jediné,které mohou mít v plochách znaků proužky.Javánská kočka- orientální dlouhosrstá

5. června 2009 v 18:06 | galaxy cat |  KOČKY

Javánská kočka- orientální dlouhosrstá.

javánská kočka Srst Javánské kočky není ani tak dlouhá ani tak hustá jako u perské kočky a lépe se udržuje.Ve všech ostatních ohledech včetně charakteru a temperamentu je to v podstatě kočka orientální.Javánské kočky lze vyšlechtit do všech barev a vzorů,které jsou uznávány pro kočky orientální.
Více o plemeni Javánská kočka zde

Orientální kočka

5. června 2009 v 18:04 | galaxy cat |  KOČKY

Orientální kočka

Historie.

orientální krátkosrstá kočka Původní barva kožichu byla barva lila.Protože obliba orientálních koček vzrůstala a chovatelé si uvědomili genetické možnosti vytváření různých vzorů kožichů,byl nastartován nový program.V součastnosti už máme orientální kočky v deseti uznaných barvách a v dalších sedmi barvách želvovinových.

Charakter a temperament.

Orientální kočky vyžadují spoustu pozornosti.Mají mimořádně silný hlas a často ruší hovor.Chtějí se podílet na každé domácí činnosti,třeba stlaní posteli nebo mytí nádobí.Nechtějí být ani docela krátkou dobu ponechány samy sobě,a jste-li celý den v práci,budou vděčné za společnost další kočky.

Typ a standardní rysy.

Orientální kočka je středně velká,silná a svalnatá.Je štíhlá a elegantní,ale přes svůj tvar a velikost by měla být těžká. Orientální kočky by nikdy neměly být příliš vyzáblé ani by neměly mít nízkou váhu.Tvar očí by měl být typicky orientálně zešikmený.Uši mají být daleko od sebe,adíváme-li se na kočku zepředu,měly by jejich konečky tvořit se špičkou nosu trojúhelník.Z profilu je nos rovný.

Barvy kožichu.

Jednobarevná:
Tyto kočky musí mít po celém kožichu stejnou barvu,a to až ke kořínkům chlupů,bez nejmenší známky stínování, pruhování či žíhání a nesmí mít žádné bílé chlupy.Některé z běžně uznávaných barev jsou tyto:

Havana: Barva je sytě teple hnědá,má hnědou kůži na nose a růžovohnědé polštářky na spodku tlapek.Oči jsou jasně zelené.
Bílá: Čistá jasně bílá barva,světle růžový nos a polštářky na tlapkách. Oči safírově modré.
Černá: Kožich musí být jednobarevný,jantarově černý se stejně zbarveným nosem a polštářky na tlapkách.Oči jasně zelené.
Modrá: Měla by to být světlá střední modř,která je i barvou nosu a polštářků na tlakách.Oči jsou zelené.
Lila: Požaduje se narůžovělá studená šeď s levandulově zbarvenou kůží na nose a na polštářcích tlapek.Oči jsou zelené.
K dalším novějším odstínům patří červená,krémová,skořicová, karamelová a žlutohnědá.
Barvy se vzory:
Želvovinová: Želvovinové kočky obvykle mají na kožichu dobře promíchanou směs červené,krémové a hnědé barvy,černá nebo růžová je kůže polštářků na spodku tlapek a na nose.Oči jsou zelené.Želvovinové kočky nyní existují i v několika dalších barvách včetně čokoládové,skořicové,karamelové a žlutohnědé, ať už je základní barva jakákoliv,je důležité,aby byly doplňkové barvy dobře promíchané a aby byla barva očí stejná jako barva dominantní.
Žíhané kočky: Žíhané kočky mohou mít kožich se čtyřmi různými vzory:klasický,skvrnitý, pruhovaný a s tikingem.Existují ve více než třiceti různých barvách.Pro barvu očí a kožichu platí totéž co pro jednobarevnou srst.
Kouřové,stínované a s tippingem: Tyto variety mají srst bez patrného vzorování,každý jednotlivý chlup má jinou intenzitu zabarvení,takže kožich vypadá jednobarevný.U srsti s tippingem je ale vidět množství barvy jen na konečku každého chlupů,zatímco u kouřové je tomu právě naopak-barva srsti je stejná skoro až ke kořínkům chlupů. Stínovaný kožich je někde mezi oběma.Všechny tyto druhy je možné vyšlechtit ve všech barevných variacích.

Výhody.

 • Jsou velice elegantní a atraktivní.
 • Mají krátkou hustou srst,která nevýžaduje mnoho kartáčováníani nadměrně nelíná.
 • Jsou inteligentní a láskyplné.
 • Jsou družné.

Nevýhody.

 • Má velice silný hlas,zvlášť když hárá.
 • Nepřetržitě se hlasově projevuje.
 • Je-li ponechána o samotě na jakkoli dlouhou dobu, může se chovat destruktivně.česká jména v elfštině

5. června 2009 v 18:03 | galaxy cat |  MAGICKÉ BYTOSTI
A
Adam Carnicemeno (červená hlína)
Adéla Arnë, Artë (královská, vznešená, urozená)
Adolf Arnarmo (urozený vlk)
Agáta Manë (dobrá)
Ágnes Poicë (čistá)
Albert Arcalimo, Arcalimon (vznešený+zářící)
Alberta Arcalimë (vznešená+zářící)
Alena Mindë (věž)
Aleš Restalon (pomáhající)
Alexandr Atanvarno (ochránce lidí)
Alexandra Atanvarnë (ochránkyně lidí)
Alfréd Querrestalo (elfí pomoc)
Alice Arnostalë (vznešený typ)
Alois Noldo, Sailon (moudrý)
Alžběta Eruvanda, Eruvérë (bůh (je) přísaha)
AnastázieOrtainë (povstalá)
Anděla Aini (dobrý duch)
Andrea Vea, Veassë (dospělá)
Anežka Vendië, Vénië (neposkvrněná)
Anna Maxë, Maxië (milost)
Antonín Lóto, Lótu, Lótion (květina, syn květin)
Arnold Sorontur (pán orlů)
Arnošt Faileon (čestnost)
Artur Morco (medvěd)
B
Berta Alcarinquë (skvělá)
Blanka Fánië, Lossië, Ninquië (bílá)
Blažej Néco, Nécon (mdlý)
Blažena Alassëa, Alassië (šťastná)
Bohumil Erummeldon (bohu milý)
Bohumír Eruséro (mír bohu)
Bohuslav Erumelindo (ctící boha)
Boleslav Yontarillo, Yontalcaron (více slávy)
Bonifác Márambar (dobrý osud)
Bořivoj Hortamo (usilovat)
Božena Erunannë, Erunnë (bohem obdarovaná)
C
Cecílie Úcenimë (nevidomá)
Ctibor Failo (čestný)
Ctirad Failon (čestný)
Cyril Heru, Herumo, Hermo (pán)
D
Dagmar Aurewen, Aurië (denice)
Dalibor Stamahto (braň boji)
Daniel Erunámo (bůh (je můj) soudce)
Daniela Erunámë (bůh (je má) soudkyně)
David Meldon (milovaný)
Denis Eruner (boží muž)
Denisa Erunis (boží žena)
Diana Erumë, Eruwen (božská)
Dobroslav Mano (dobrý)
Dominik Héro, Heruo (pána - 2.p.)
Dominika Herio (paní - 2.p.)
Doris Annanis, Annis (dar-žena)
Dorota Eruannë (boží dar)
Doubravka Tavarillë (lesní žínka)
Dušan Fëo, Feon (duše)
E
Edita Alyohtë (bohatá válka)
Edmund Tauravarno (mocný ochránce)
Eduard Alyavarno (bohatý ochránce)
Emil Mótimo (pracovitý)
Erik Oitur, Ertur (věčný vládce, jediný vládce)
Erika Oiturë, Erturë (věčná vládkyně, jediná vládkyně)
Ester Elenë (hvězda)
Eva Cuilë (živá, žijící)
Evžen Arto, Máranóno (urozený)
Evženie Artë, Máranónë (urozená)
F
Felix Alasseo, Alasseon (šťastný)
Filip Roccondil, Melarocco (přítel koní, milovník koní)
G
Gabriel Eruner (boží muž)
Gabriela Erunis (boží žena)
H
Hana Írimë (líbezná)
Helena Alcë, Alcië (paprsek)
Helga Ainë, Airë (svatá)
Herbert Alcohtar (skvělý válečník)
Hilda Ohtë, Mahtalë (válka, boj)
Hubert Veryóro, Canyóro (smělost ducha)
Hugo Óron, Óro (duch, mysl)
Hvězdoslav Elenillo, Elillo (z hvězd)
Hynek Martur (vládce domu)
I
Igor Tíralo (hlídající)
Ilona Alcë, Alcië (paprsek)
Irena Sérë, Sérië (mír)
Irma Tulcë, Tancë, Tungë (síla, pevnost)
Ivan Erumaxo (bůh (je) milostivý)
Ivana Erumaxë (bůh (je) milostivý)
Ivo Quingar (lučištník)
Izabela Eruvérë, Eruvanda (bůh (je má) přísaha)
J
Jáchym Eruntáro (bohem vyvýšený)
Jakub Attanóno (druhorozený)
Jan Erumoico (bůh (je) milostivý)
Jana Erumoicë (bůh (je) milostivý)
Jarmila Melcoirë, Meltuilë (milující jaro)
Jarolím Ainesso, Ainesson (svaté jméno)
Jaromír Melcoiro, Meltuilo (milující jaro)
Jeremiáš Erortano (bohem povýšený)
Jeroným Ainesso, Ainesson (svaté jméno)
Jindřich Pandatur,Corintur (vládce otčiny)
Jindřiška Pandaturë, Corinturë (vládkyně otčiny)
Jiří Cemmótar (rolník)
Jiřina Cemmótarë (rolnice)
Jitka Túriel (dcera vítězství)
Josef Eruntano (stvořený bohem)
Josefína Eruntanë (stvořená bohem)
Julie Findë (vlasatá)
Julius Findo (vlasatý)
Justýn Failo (spravedlivý)
Justýna Failë (spravedlivá)
K
Kamil Cordandur (chrámový služebník)
Kamila Cordandurë (chrámová služebnice)
Karel Mirimo, Mirimon (svobodný)
Karin Meldawendë, Meldawen (drahá dívka)
Karolína Mirimë (svobodná)
Kateřina Vendëa, Vénëa (cudná)
Klára Calimë (jasná)
Klement Failo, Failon (čestný)
Konstantin Voronwë, Vorindo (stálý)
Kristián Laivino, Laivindil (křesťan)
Kristýna Laivinë (křesťanka)
Květa Lossë (květ)
Květoslav Losso (květ)
Kvido Taurwë, Taurion (pocházející z lesa)
L
Lada Wendë (panna, dívka)
Ladislav Valcar (slavný vládou)
Laura Apairë, Túrë (vítězství)
Lea Vercayaxë (divoká kráva, gazela)
Lenka Alcinë, Alciellë (malý paprsek)
Leo, Leoš Rávo (lev)
Leona Rávë, Ravennë (lvice)
Leopold Lieveryo, Liecanyo (pro) lid statečný)
Libor Írimo (líbezný)
Libuše Írimë (líbezná)
Linda Linda, Lindë (krásná)
Lucie Calië, Calmë, Caldë, Calwen (světlá)
Luděk Alcarohtar (slavný válečník)
Ludmila Liemmeldë (lidu milá)
Ludvík Alcarohtar (slavný bojovník)
M
Magdalena Mindë (věž)
Marcel Mahtarin (malý bojovník)
Marcela Mahtarincë (malá bojovnice)
Marek Mahtaito (bojovný)
Marie Erummeldë (milovaná bohem)
Markéta Marilla, Marillë (perla)
Marta Ostindë, Ostiel (hospodyně)
Martin Mahtion (bojovný)
Martina Mahtiel (bojovná)
Matěj Eruanno, Erunno (boží dar)
Matouš Eruanno (dar boží)
Matylda Canohtarë, Tuohtë (chrabrá bojovnice)
Michael Eruvëo (podobný bohu)
Michaela Eruvië (podobná bohu)
Mikuláš Túrelio (vítězství lidu)
Milada Nessa, Nessë, Nessië (mladá)
Milan Nildon (přátelský)
Milena Meldë (milovaná)
Miloš Meldon (milovaný)
Miriam Erummeldë (milovaná bohem)
Monika Eressië, Eressiel (osamělá)
N
Naděžda Estel (naděje)
Natálie Nostië (narozeniny)
Nikola Túrelië (vítězství lidu)
Nora Failë (čest)
O
Oldřich Almatur, Alyatur (bohatý vládce)
Olga Ainë (svatá)
Ondřej Poldo (statný)
Oskar Eruecco (boží oštěp)
Ota, Oto Almion (štěstí)
Otakar Almatir (majetek střežící)
Otokar Almatir (majetek střežící)
Otýlie Almallë (malý majetek)
P
Patricie Tárë (urozená)
Patrik Táro (urozený)
Pavel Pityon, Titton (malý)
Pavla Pitye, Tittë (malá)
Petr Sardo (skála)
Petra Sardë (skála)
R(Ř)
Radek Valinalo (radující se)
Radim Alassëon, Almáreon (radostný)
Radovan Almacollo (přinášející dobro)
Regina Tári (královna)
Renata Atanónë (znovuzrozená)
René Atanóno (znovuzrozený)
Richard Nornotur (tvrdý vládce)
Robert Alcarcalimo, Alcarinquo (slávou ozářený)
Roland Alcarnor (slavná země)
Rudolf Alcarnarmo (slavný vlk)
Rút Sermë, Osellë (přítelkyně, společnice)
Růžena Lossë, Losillë (růže)
Řehoř Tirno (ostražitý)
S(Š)
Sandra Nerivarnë (ochránkyně mužů)
Sára Aranel (princezna)
Śárka Oronis, Oroniel (hora, návrší)
Silvestr Taurino (lesní)
Silvie Tavarillë (lesní žínka)
Simona Lastë, Lastië (naslouchající)
Soběslav Eraxanto (svůj vlastní zákonodárce)
Soňa Nolmë (moudrá)
Stela Elen, Ellë (hvězda)
Svatava Ainë (svatá)
Svatopluk Almassetur (silný v dobru)
Šimon Laston (naslouchající)
Štěpán Nacil, Nacilo (vítěz)
Štěpánka Nacilë (vítězka)
T
Taťána Ciltallë, Ciltindë (rozdělující)
Teodor Eruanno (boží dar)
Tereza Turmë, Turmawen (záštita)
Tibor Failon (čestný)
Tomáš Onóno (dvojče)
U
Uršula Morcë, Morcellë (medvědice, malá medvědice)
V
Václav Yontalcar (více slavný)
Valdemar Alcarintur (slavný vládce)
Valentýn Tulco (silný)
Valentýna Tulcë (silná)
Vasil Arno, Arnon (královský)
Vavřinec Túrion, Túron (vítězství)
Věra Estel, Estellë (víra)
Viktor Mapar, Nacil, Nacilon, Nacildo (vítěz)
Viktorka Maparë, Nacilmë (vítězka)
Vilém Selmacas (vůle (mi je) helmicí)
Vincenc Túraldo (vítězící)
Viola Helinillë (fialka)
Vít Alassëon (veselý)
Vítězslav Alcarnacil (slavný vítěz)
Vladimír Séretur (vládce míru)
Vladislav Alturmenon, Valcar (slavný vládou)
Vlasta Valië, Vallë (moc)
Vlastimil Valmelindo (milující moc)
Vojtěch Hossentulton (útěcha vojsku)
Y
Yveta Tamurilë (tis)
Yvona Tamurilë (tis)
Z(Ž)
Zbyněk Ahantuon (síla zlosti)
Zdeněk Alcarmo (tvůrce slávy)
Zikmund Túrevarno (ochránce vítězství)
Zlata Laurië, Laurë (zlatá)
Zoe Cuilë (život)
Zora Auressel, Auressellë (jitřenka)
Zuzana Indil (lilie)
Žaneta Erumaxë, Erumaxillë (bůh (je) milostivý)
Žofie Nóliel, Nolwë (moudrost)

o dracích

5. června 2009 v 18:01 | galaxy cat |  DRACI
Jako většina bytostí i draci jsou děleni na dobré a zlé. Málokdo mohl proniknout do tajů dračí magie a moudrosti. Nenechte se plést řečmi o tom že draci jsou jako zvířata a nejsou schopni myslet. Ne tak to vážně není, draci jsou inteligentní a velice chytří tvorové, i když existují výjimky a určité druhy které opravdu jsou spíše zvířata.
Draci jsou známí asi hlavně svojí oblibou lesklých a třpytivých šperků, kovů a kamenů. Je také zmínka o tom že své nejoblíbenější kousky draci očarovávali tak, aby kdyby jim je někdo vzal, náhle onemocněl, nalepila se na něj smůla nebo dokonce se proměnil v draka.
Draci měli také hodně nepřátel např. rytíře, mágy a spousty jiných lidí kteří se jich bály. A tak jsou draci přirozeně velmi odolní. Jejich kůže je velice silná, dokáže odrazit každý šíp (kromě elfských šípů) a také absorbovala neuvěřitelné množství magické energie. Nejméně odolnými částmi jsou oči a někdy i křídla.
Draci mezi sebou, jinými živočichy a s lidmi komunikovali pomocí telepatie. Takto se mezi sebou dorozumívali a dokázali i telepaticky poslat obraz určitých míst, věcí nebo něčeho jiného. Také dokázali nazírat určitou scénu nebo rozhovor. Ale čím dál byli mezi sebou komunikující dál, tím bylo spojení slabší, někdy se stalo že se ztratilo úplně.
Jelikož draci museli často odolávat útokům, vynalezli způsob metamorfózy tedy jak měnit své tělo tak aby bylo podobné strukturou a tvarem okolnímu prostředí. Byli v tom tak pokročilí že na sebe někdy dokázali vzít i lidskou podobu. Také ale měli spoustu jiných věcí užitečných pro válečníky a pro mágy, kvůli nímž byli hromadně vybíjeni. Např. nejvíce ceněna byla jejich kůže která byla velice nejen magicky odolná, jejich jazyk a krev (věřily ve schopnost porozumět řeči zvířat), dále pak jejich zuby a drápy. Z nich se vyráběly hlavně šípy a kopí, které byly jedovaté pro elfy. Dračí šupiny na pancéři měli dar odrazit jakýkoliv šíp či oštěp. Draci byli dříve chápáni jako symbol chaosu a často byli spojováni se silou živlů.

Snowshoe

5. června 2009 v 17:54 | galaxy cat |  KOČKY

Snowshoe

Historie.

snowshoe Je výsledkem křížení kočky siamské a americké krátkosrsté dvoubarevné kočky,které společně vytvořily gen odpovídající za typický bílý vzor na nohou.

Charakter a temperament.

Její příjemná,inteligentní a bezstarostná povaha,je možná pro domácí zvíře ta nejlepší kombinace.

Typ a standardní rysy.

Je to dost velké plemeno,s krátkou,pevně přiléhající srstí.Oči by měly být modré,velké a měly by mít mandlový tvar.Hlava má tvořit střední trojúhelníkový klín a z profilu má být vidět výrazný zlom nosu.Čenich i nohy musí být bílé. Barva kožichu muže mít jakoukoli barvu povolenou pro siamské kočky nebo kterékoli jiné plemeno s himálajským faktorem.

Sphynx

5. června 2009 v 17:53 | galaxy cat |  KOČKY

Sphynx

Historie.

sphynx Toto plemeno je přirozenou mutací,které se poprvé objevilo v roce 1966 v Kanadě. Ačkoli se zprávy o bezsrstých kočkách objevily i v jiných částech světa,byla k chovu zvolena jen tato jediná.


Charakter a temperament.

Sphynx má společenskou povahu.Nezdá se,že by příliš trpělo chladem,i když intenzivnější přitápění asi vřele vítá.

Typ a standardní rysy.

Nejdůležitějším znakem sphynxe je,že zcela postrádá srst,i malé,sotva znatelné ochlupení je velkou vadou.Tělo by mělo být na omak tuhé a svalnaté,s dlouhýma slabýma nohama,útlým krkem a dlouhým,zužujícím se ocasem.Hlava má být delší,než je její šířka,má mít hladký profil a výrazné polštářky ,z nichž rostou vousky.
Více o plemeni Sphynx zdeSokoke

5. června 2009 v 17:53 | galaxy cat |  KOČKY

Sokoke

sokoke Toto plemeno koček,jehož početní stav je vskutku nevelký,pochází z Afriky,z lesnato-křovinaté přímořské oblasti v Keni,nazývané Sokoke.
Prošlechťování a rozmnožování těchto koček probíhalo v Dánsku,které je snad jedinou zemí,kde máme možnost tyto kočky spatřit.
Pro svou štíhlou postavu a ladnost se tyto kočky též nazývají gepardi do obýváku.
Srst je velmi jemná a krátká.Jediná barevná varieta,která se u těchto koček vyskytuje je černě mramorovaná.

Více o plemeni Sokoke zde

Ruská modrá

5. června 2009 v 17:52 | galaxy cat |  KOČKY

Ruská modrá

Historie.

ruská kočka O této kočce se předpokládá,že pochází ruského Archangelská. Kočky s podobnou barvou kožichu lze najít v severní Skandinávii,a je tedy možné, že plemeno skutečně vzniklo v Rusku a do Evropy se dostalo s námořníky na lodích.


Charakter a temperament.

Jsou tiché,plaché,milující a něžné.Ruské kočky nemají rády hlučné domácnosti,protože jsou poněkud zadumané a vážné.

Typ a standardní rysy.

Ruské kočky jsou středně velké až velké krátkosrsté kočky.Hlava tvoří krátký klín a má výrazné polštářky z nichž vyrůstají vousy.Uši jsou velké a zašpičatělé.Hlava by měla být mezi ušima plochá.Oči mandlového tvaru by měly být daleko od sebe.Ocas dlouhý,který je úměrný k tělu.Klasická barva je modrá.

Rex

5. června 2009 v 17:52 | galaxy cat |  KOČKY

Rex

Historie.

devon rex Jak Devon rex ,tak i Cornish rex jsou přirozeně mutovaná plemena,která se v Británii objevila poprvé koncem 50.let a počátkem 60.let minulého století.Ačkoli mají obě kudrnatý kožich, jsou geneticky naprosto rozdílná.German rex - toto plemeno se zvlněnou srstí se objevilo poprvé v Německu koncem 2.světové války.Jedná se o totožnou mutaci jako u cornish rexe.

Charakter a temperament.

Plemena rexů jsou živá,inteligentní a aktivní.Tyto kočky milují lidi a jejích rodiny.Dovedou být velice rozpustilé-jsiu to plemena s výrazným smyslem pro humor a patří k těm druhům koček,které buď milujete,nebo nenávidíte.

Typ a standardní rysy.

Cornish rex: Tělo cornish rexe je středně velké,elegantní,štíhlé,svalnaté,protažené do délky a pružné.Hrudní koš a ramena nejsou širší než boky.Končetiny jsou štíhlé a dlouhé,tlapky jemné a oválné.Ocas cornish rexe je velmi dlouhý a tenký již u kořene.
Lebka je klínovitá,má dlouhý a rovný profil.Čelo je ploché.Výrazná brada sbíhá ke špičce nosu v kolmé linii.Zdůrazněné jsou polštářky vousů.
Uši jsou vysoko posazené,velmi velké se širokou základnou.Špičky uší jsou mírně zaoblené. Oči mandlového typu jsou mírně zešikmené.
Srst je sametově měkká a hebká,krátká a zvlněná.Cornish rex nemá žádnou krycí srst.Nakadeřené jsou vousy i obočí.
Povoleny jsou všechny barevné variety.
Chybou cornish rexů jsou holá místa v srsti.
Devon rex: Tělo devon rexe je středně velké a středně dlouhé,svalnaté.Na pohmat je devon rex silnější a těžší než vypadá.Hrudník je širší a silnější,v profilu zaoblený.Nohy jsou dlouhé a štíhlé,tlapky drobné a oválné.Ocas je dlouhý,od jemného kořene vybíhá do mírně zaoblené špičky. Hlava je krátká a široká s hranatými výraznými konturami.Lícní kosti jsou daleko od sebe a výrazné.Čenich je sesazený.Brada a dolní čelist jsou silné.
Uši jsou hodně velké a posazené hodně hluboko.Jsou široké u kořene s mírně zaoblenými špičkami. Oči jsou velké a oválné,posazené daleko od sebe.Barva očí musí být jednotná a harmonicky musí ladit s barvou srsti.
Srst je v důsledku absence krycí srsti velmi krátká,jemná,měkká a zvlněná.Vousy a obočí jsou nakadeřené.
Uznány jsou všechny barevné variety.
Holá místa jsou závažnou chybou.
German rex: Tělo german rexe je středně velké,svalnaté,atletické.Nohy jsou středně dlouhé,tlapky oválné.Středně dlouhý ocas končí mírným zaoblením.
Hlava je středně velká se zaoblenými konturami a obloukovitým profilem.Brada je silná,tváře dobře vyvinuté.
Uši jsou středně velké,široké u kořene,s mírně zaoblenými špičkami,posazené dosti daleko od sebe.
Oči jsou kulaté,středně velké a otevřené,posazené daleko od sebe.Barva očí musí být jednotná a harmonicky ladit s barvou srsti.
Srst je bez ostrých krycích chlupů,sametově měkká,hebká,krátká a zvlněná.Vousy a obočí jsou nakadeřené.
Povoleny jsou všechny barvy.
Chybou jsou holá místa.
German rex je v současnosti raritou,u nás se nechová a ojedinělé chovy bychom museli hledat v zemi jeho vzniku- Německu.

Ocicat

5. června 2009 v 17:41 | galaxy cat |  KOČKY

Ocicat

Historie.

ocicat Počátkem 60.let minulého století se americký chovatel pokoušel vyvinout siamskou kočku s habešskými rysy,a tak siamskou kočku zkřížil s habešskou.Z prvních vrhů se skutečně narodila koťata žádaného siamského typu,která však měla i nejrůznější žíhané vzory,bylo mezi nimi i jedno skvrnité kotě,které dostalo jméno "Tonga",a tato kočička je běžně považováno za první kočku ocicat,i když byla jen vedlejším produktem jiného chovatelského programu.

Charakter a temperament.

Její temperament a povaha jsou stejné jako u každé kočky domácí.Je charakteristicky inteligentní a hravá.

Typ a standardní rysy.

Ocicat je kočka středního typu,která by měla být velká a pěkně skvrnitá.Hlava má tvar modifikavaného klínu s širokým čenichem a pouhým náznakem čtvercovitosti čelisti.Z profilu by neměl být patrný zlom nosu,ale jemnější stoupání od kobylky nosu k obočí.Brada by měla být silná a čelist pevná,bez známky předkusu nebo naopak předsunutí spodní čelisti. Uši jsou dost velké a posazené daleko od sebe a neměly by být ani příliš vysoké,ani nízké.Oči by měly mít mandlový tvar a intenzivní zbarvení,modrá barva je nepřípustná.Kočky ocicat lze chovat v deseti různých barvách anebo v kterékoliv z nich se stříbrným tikingem.Kočka by měla mít elegantní,ale svalnatý zjev.Korat

5. června 2009 v 17:41 | galaxy cat |  KOČKY

Korat

Historie.

korat Pochází z Thajská,kde bylo známo jako posvátná kočka "Si-Savat".Do Ameriky se dostalo až na počátku 50.let minulého století a odtud přišlo v roce 1972 do Velké Británie.Je to jedinečné plemeno protože existuje v jediné,původní modré barvě.

Charakter a temperament.

Je to tiché,klidné,milující plemeno s tou nejněžnější povahou.Může se zdát být flegmatické ale je inteligentní.Tyto kočky nemají rády větší hluk ani bouřlivou domácnost.

Typ a standardní rysy.

Nejnápadnějším rysem této kočky je přívětivá tvář srdčitého tvaru s třpytivým kroužkem kolem očí.Hlava by měla mít jemně zašpičatělý čenich a uší střední velikosti mají být vysoko posazené.Z profilu je na nose vidět jemný zlom.Srst má být krátká,lesklá a přilehlá,její barva má být všude stejnoměrně stříbřitě modrá a z profilu v ní mají být podél páteře patrné zlomy.Normálně má být korat středně velká,svalnatá a houževnatá kočka.
Více o plemeni Korat zdeKartouzská kočka

5. června 2009 v 17:40 | galaxy cat |  KOČKY

Kartouzská kočka

Historie.

kartouzská kočka Toto plemeno pochází z Francie,kde podle doložených informací byly tyto kočky chovány již v 16. století v klášterech. V pozdějších letech byly tyto kočky kříženy s jinými modrými kočkami, a tak byly posuzovány a chovány v rámci britského plemene.Dnes je však toto plemeno chováno samostatně a od britských koček se v řadě znaků liší.

Charakter a temperament.

Povaha kartouzských koček je mírná a snášenlivá.

Typ a standardní rysy.

Tělo této kočky působí zavalitým dojmem,i když končetiny jsou vyšší než u koček britských.Také hlava má delší obličejovou partii i poněkud odlišný tvar.
Srst je krátká,hustá,obdařená bohatou podsadou.
Jediné zbarvení srsti těchto koček je modrošedé,označované jako modré.Srst nevyžaduje zvláštní péči,postačí kartáčování jednou týdně.

Kurilský bobtail

5. června 2009 v 17:39 | galaxy cat |  KOČKY

Kurilský bobtail.

Historie.

kurilský bobtail Že na nejvýchodnější výspě Ruska Sachalinu a Kurilských ostrovech žijí kočky se zkráceným ocasem, se vědělo už dávno,ale muselo uplynout ještě hodně vody,než dozrál čas k jejich "objevení".Dodnes není vyřešen spor o vlastnictví čtyř nejjižnějších Kurilských ostrovů a tak "plemeno i jeho domovina mají nejistého vlastníka."

Charakter a temperament.

Mají čilou povahu a jsou přátelští. Jsou to kočky snášenlivé, dobře vycházejí s ostatními zvířaty a milují společnost lidí.

Typ a standardní rysy.

Tělo je kompaktní, svalnaté, středně velké. Hlava je široká, s výrazným stropem na úrovni očí a přiměřenými polštářky pro vousy. Srst je hustá, s dobře vyvinutou podsadou, chová se v dlouho i krátkosrsté variantě. Povolena jsou všechna přírodní zbarvení (bez čokoládového a siamského zbarvení). Ocas tvoří krátký ocasní pahýl připomínající bambulku.
Více o plemeni Kurilský bobtail zdeJaponský bobtail

5. června 2009 v 17:39 | galaxy cat |  KOČKY

Japonský bobtail.

Historie.

japonský bobtail Pochází z Japonská ,kde se jí říká Mi-ke a pokládají ji tu za symbol přátelství a pohostinnosti.Japonci často mívají ve svých bytech vystavenou sošku kočky Mi-ke s jednou zvednutou tlapkou na znamení uvítání.

Charakter a temperament.

Mají něžnou povahu a jsou inteligentní.Velmi dobře vycházejí s ostatními zvířaty a milují společnost lidí.

Typ a standardní rysy.

Je to štíhlá kočka střední velikosti a její tělo má přes svůj křehký zjev náznak svalnatosti.Je typické,že má zadní nohy delší než přední.Oči jsou velké,ovalné a zkosené a hlava by měla mít podobný tvar jako hlava siamské kočky,totiž rovnostranný trojúhelník od uší k nosu.Barva je tradičně bílá,černá a červená nebo želvovinová ,ale jsou akceptovány i mnohé další.Evropská kočka

5. června 2009 v 17:37 | galaxy cat |  KOČKY

Evropská kočka

Historie.

evropská kočka Toto plemeno bylo vyšlechtěno z běžně se v Evropě vyskytující krátkosrsté kočky.Začátky cíleného chovu je třeba hledat ve Velké Británii.V průběhu šlechtění angličtí chovatelé používali k získání nových barevných variet křížení s perskými kočkami.Takto vzniklí jedinci byli spíše zaoblenějšího tvaru.Naproti tomu ve Skandinávii se severští chovatelé snažili o upevnění přírodního typu koček atletického vzezření.
V roce 1981 FIFe oddělila tyto typy jako kočky britské a kočky lehčího,ale atletického typu,odpovídající proporcemi průměrné kočce domácí.Tento kontinentální typ dostal název evropská krátkosrstá.K organizovanému chovu u nás došlo až v roce 1966.

Charakter a temperament.

Povaha evropských koček je skromná,snášenlivá.Je mazlivá,milá,přítulná,bystrá a inteligentní.Bez problémů se přizpůsobí a s přehledem zvládá jak domácnost s dětmi,tak s jinými zvířaty.Každá evropská kočka je však individuální osobnost a proto je obtížné popsat její povahu obecně.

Typ a standardní rysy.

Jsou to kočky středně velké,svalnaté.Hlava je dosti veliká a vytváří dojem kulatosti.Čelo je lehce zakulacené,tváře dobře vyvinuté.Nos je rovný a široký po celé délce.Uši jsou středně dlouhé,zakulacené na špičkách,dost daleko posazené a vzpřímené.Oči jsou kulaté,lehce šikmo posazené.
Tělo je robustní,silné a svalnaté.Končetiny středně vysoké,pevné.Ocas je středně dlouhý,dostatečně silný v nasazení,rovnoměrně se zužující k zakulacené špičce.Srst je krátká,hustá,pružná a lesklá.
Barvy srsti:uznávají se plné barvy,tkz.přírodní-černá,modrá,červená, krémová,želvovinová a modřeželvovinová.Dále tři různé kresby- mramorování,tygrování a tečkování.Barva bílá.barvy stříbřité,veškerá zbarvení s podílem bílé barvy a řada zbarvení vznikající kombinací těchto barev.
Nepovolují se barvy čokoládová,skořicová,lilová a barvy s odznaky.

Egyptská Mau

5. června 2009 v 17:37 | galaxy cat |  KOČKY

Egyptská Mau.

Historie.

egyptská mau Přes své atraktivní jméno kočky mau z Egypta nepocházejí,ale byly vyšlechtěny kvůli vzorování svého kožichu,který kočky dávného Egypta připomíná.Plemeno bylo vyšlechtěno v Evropě a to v polovině padesátých let minulého století.

Charakter a temperament.

Je to společenská,odvážná,inteligentní a přátelská kočka,která miluje společnost a nebývá ráda sama.

Typ a standardní rysy.

Hlava by měla mít tvar zaobleného klínu a z profilu by neměla být tak rovná jako siamské nebo orientální variety.Ocas by měl mít střední délku a být na konci zašpičatělý.Oči by měly mít mandlový tvar.a neměly by vypadat ani příliš orientálně,ani by neměly být moc kulaté a světle zelené.Pro kožich je povoleno pět barev:černá,kouřová,cínová,bronzová a stříbrná.
Více o plemeni Egyptská mau zde

Manská kočka - Manx

5. června 2009 v 17:36 | galaxy cat |  KOČKY

Manská kočka - Manx.

manská kočka Manská bezocasá kočka je nepodobná většině britských krátkosrstých koček,a to nejen proto,že obvykle nemá ocas.Manská kočka je poněkud delší.Srst může mít libovolnou barvu nebo kombinaci barev,je hustší.Manské kočky mohou mít obvykle čtyři formy:rumpy-nemají vůbec žádný ocas,stumpy-jsou kočky s malým zbytkem ocasu,s ocasem-existují i variety s ocasem,kymerská-je poměrně vzácná,je to dlouhosrstá varieta manské kočky.
Všechny manské kočky by měly mít zadní nohy výrazně delší než přední.Pokud jde o charakter a temperament jsou velice milými domácími mazlíčky.

Britská kočka

5. června 2009 v 17:35 | galaxy cat |  KOČKY

Britská kočka

Historie

britská kočka Historie tohoto plemene sahá daleko zpět do římských dob a existuje doměnka, že krátkosrsté kočky poprvé přinesly do Británie útočné oddíly Římanů.Písemné záznamy o britských krátkosrstých kočkách sahají jen do období na přelomu 19.a 20.století,i když je ze starých maleb a rytin zřejmé,že tu existovaly už několik staletí předtím.Krátkosrsté kočky byly pravděpodobně původně chovány kvůli své schopnosti chytat myši a proto,že na rozdíl od koček perských a angorských,které tehdy už také existovaly,nevyžadovaly při péči o svůj kožich lidskou pomoc.

Charakter a temperament.

Jsou láskyplné a oddané,mají tichý hlas a nevyžadují ustavičnou pozornost svého majitele.Nezdá se,že by měly sklon k toulání a nevadí jim,jsou-li uzavřeny v bytě.I když se mohou volně pohybovat po zahradě,není nebezpečí,že by zaběhlý někam daleko.

Typ a standardní rysy.

Britské a americké krátkosrsté kočky by měly být velké,silné,statné a svalnaté.Samec je větší než samice,a to výrazněji než u jiných plemen.Hruď by měla být mohutná,nohy silné a tlapky kulaté.Hlava široká a zaoblená a u samců by měla mít výrazný podbradek.Z profilu by měl být mezi čelem a nosem patrný úhel a čelist by měla mít stejnoměrný skus bez náznaku posunutí vpřed nebo vzad.Uši malé a posazené daleko od sebe.Kožich jakékoli barvy by měl být krátký,kučeravý a hustý,ale bez náznaku vlnatosti.Jedinou vyjímkou jsou variety manské kočky.

Barvy kožichu.

Jednobarevné:
Bílé: Barva kožichu by měla mít stejnoměrně čistě bílou barvu.Barva očí:oranžová,modrá a nestejné barvy.Koťata mohou mít na hlavě pár tmavších skvrn,které jsou u dospělých koček považovány za závažnou vadu.
Černé: Kožich má být lesklý a jantarově černý.Barva by měla být jednotná až ke kořínkům chlupů beze stop skvrn.Barva očí tmavě měděná bez stopy zeleně.
Modré: Kožich by měl být typicky modrošedý bez stříbrného tikingu a barva by měla být stejná až ke kořínkům chlupů.Oči temně měděné.
Krémové: Tato kočka má mít stejnoměrně vybarvený,světle krémový kožich.I když v praxi mívají některé kočky náznaky žíhání nebo skvrnitosti.Oči temně měděné.
Čokoládové: Kožich by měl být stejnoměrně jednobarevný,středně hnědého čokoládového odstínu.Oči měděné.
Lila: Jednobarevná srst narůžovělé holubí šedi.Oči měděné.
Barvy se vzory:
Žíhané: Existují ve třech vzorech:Klasické,pruhované a skvrnité a jsou nejčastěji hnědé,modré,červené a stříbrné.Barva oči se mění podle barvy kožichu: červené a hnědé kočky by měly mít měděné nebo oranžové oči a oči stříbrných koček by měly být zelené nebo oříškové.
Želvovinové: Tyto kočky samozřejmé samozřejmě mohou mít mnoho různých barev. Barva očí by měla měla být stejná,jako je základní barva kožichu.
Želvovinové a bílé: Důležité je,aby byly bílé plochy jasně definovány.Barva očí by měla být stejná jako u koček želvovinových.
Kočky s barevnou kresbou na obličeji: Existují ve všech barvách, které se objevují u koček siamských .Oči mají modré.
S tippingem: Konečky srsti by měly být černé a bílou spodní častí,nos cihlově červený s černým orámováním,jenž by měly mít i oči.Kočky s tippingem mají mnoho barev,ale ať je barva jakákoli,měla by být pigmentace omezena výhradně na konečky chlupů.
Kouřové: Kouřová kočka má stříbrnou podsadu a větší část délky chlupů má sytější barvu.Základní může být jakákoli barva,která je běžně akceptována pro britské krátkosrsté plemeno.V kožichu britských krátkosrstých koček by se neměla objevit ani stopa po žíhání nebo bílé chlupy.Oči jsou měděné,zlaté nebo oranžové.
Dvoubarevné: Kočka muže mít libovolnou barvu a vzor z těch, které jsou uznány pro britské kočky,ale v základní barvě musí být symetricky rozmístěny bílé skvrny.

Výhody.

 • Příjemná a oddaná.
 • Vhodná k dětem.
 • Nevyžaduje zvláštní péči o zevnějšek.
 • Pokud mají jako společníka jinou kočku,nevadí jim být o samotě.

Nevýhody.

 • Mohou mít sklon k obezitě,zvlášť jsou-li vykastrované.
 • Ačkoli jsou jako koťata malá,mohou dorůst do impozantní velikosti.

Bengálská kočka

5. června 2009 v 17:34 | galaxy cat |  KOČKY

Bengálská kočka.

Historie.

bengálská kočka V Americe došlo k prvnímu naplánovanému spáření počátkem šedesátých let minulého století,a to mezi domácí krátkosrstou kočkou a asijskou levhartí kočkou ,ale až do konce osmdesátých let nebyl vypracován strukturovaný chovný plán.To byl počátek plemene,které se dnes jmenuje bengálské.Později byly tyto kočky dovezeny do Velké Británie, kde byl vypracován nový chovný program.

Charakter a temperament.

Jsou přátelské,láskyplné,bystré,zvědavé a inteligentní.Bengálská kočka se ostatních koček ani zvířat moc nebojí a je to příjemný domácí mazlíček.

Typ a standardní rysy.

Je to relativně velká kočka a její kožich by měl mít vzorování a barvu podobající se kočce levhartí.Kočka by měla být štíhlá a velmi svalnatá se zadní částí těla poněkud vyšší než přední.Kožich by měl být skvrnitý podobný spíš kožichu divoké kočky než srsti kočky domácí.Hlava má tvar modifikovaného,širokého a dlouhého klínu,má výrazné polštářky,z nichž vyrůstají vousy a krátké uši středně od sebe vzdálené,se širokou základnou a oblými konečky.
Více o plemeni Bengálská kočka zde
6.3.16 ~fae