21.7.16 ~ blog opravdu bude končit, autorka se velmi pravděpodobně bude přesouvat

nenechte se klamat

6. května 2009 v 16:46 | galaxy cat |  JINÉ

Kola


Točí se nebo se netočí?
Heringův klam - Přetnutí silných úseček svazků paprsků vede k tomu, že se úsečky jeví jako prohnuté, ačkoliv jsou ve skutečnosti přímkami. K podobnému zkreslení může dojít i tehdy, když úsečky vytvoří např. čtverec. Když se čtverec přetne svazkem paprsků, vjemově se rozšiřuje. Většinu těchto klamů vysvětlujeme fyzikálně, například jako důsledek zvláštní konfigurace předmětů ve vjemovém poli. Toto vysvětlení je však příliš zjednodušeno.
optický klam
//<![CDATA[ //]]> //<![CDATA[ window.google_render_ad(); //]]>
optický klam
optický klam
optický klam
Fraseova "spirala" - Optický klam při kterém se kruhy jeví jako spirála. Pokusíte-li se sledovat prstem "spirálu" z různých bodů, vždy zjistíte, že jsou to kružnice. Klam je tak silný, že i po přezkoušení budete vidět spirálu a nikoli kruhy. Potíže můžete mít i při vlastním sledování kružnice pro silný vliv spirálového efektu, který je způsoben mřížovou strukturou pozadí a šrafováním vlastních kruhů.
optický klam
optický klam
Hermanova mříž - Nazývá se taky kontrastním klamem. Průsečíky bílých mříží mezi černými čtvercovými plochami se jeví jako tmavší. Jestliže předlohu změníme tak, že mříž bude černá a čtverce bílé, pak průsečíky černé mříže se budou jevit jako světlejší.
optický klam
optický klam
Vjem rotujícího obrazce - Při bezprostředním vnímání se účastní zraková paměť. Když přecházíme postupně od prvního ke čtvrtému obrázku, tak poslední tvar se nám na několik sekund nejeví jako plošný obdélník, ale hloubkově jakož to třidimenzionální tvar.
optický klam
Bolehlav - Tento název je poměrně výstižný, však zkuste sami. U tohoto obrázku se nám může zdát, že kruh vystupuje do popředí, nebo naopak, tvoří pozadí. Někdy se nám také zdá, že černá barva, která vyplňuje kruh je znatelně sytější. Záleží rovněž na tom, jak obrázek pozorujeme, jestli se soustředíme, nebo jestli se při pozorování pohybujeme.
optický klam
optický klam
Další obrázek je v podstatě jen shluk černé a bílé barvy. Má však nějaký význam, najdete jaký? Najdete co obrázek skrývá?
optický klam
Penroseho obrazce - Jsou to další velice zajímavé klamy. Obrazce vzniknou pokud si pohrajeme s perspektivou a stínováním. Obrázky vytvářejí dojem prostoru.
optický klam
optický klam
optický klam
optický klam
optický klam
optický klam
"Neuvěřitelný" - Zdají se Vám být tyto čáry rovnoběžné? Ne? Opak je pravdou! Co způsobuje, že se nám zdá, že jsou čáry zakřivené? Je to kontrast dvou barev a vzájemné posunutí jejich čtverců.
Pokud nám nevěříte, přiložte si pravítko k jednotlivým čárám. Zjistíte sami jaká je skutečnost.
optický klam
Láska a smrt - ( pierotova láska ) - Dnes si dokážou výtvarníci a optickými klamy náramně pohrát. Dokazuje to tento klam, který patří mezi obrázky, kde se spojují kontrasty. Posuďte sami.
optický klam
Dívejte se 30 vteřin na 4 tečky uprostřed kruhu.
Potom se podívejte ne stěnu a přimhouřete,uvidíte světelný kruh a av něm……… nechte se překvapit.
Je to zázrak!
optický klam
Co vidíte??
Žábu nebo koně??
optický klam
Rybář, jeho loď, veliká ryba a ostrov.
optický klam
Někdo ale vidí něco úplně jiného..
optický klam
Upřeně se dívej na střed… fialové skvrny po chvíli zmizí
optický klam
Podívej se na obrázky…..jiné co?? Odstup od obrazovky 4-5m a budeš se divit!!
optický klam
Ruka kreslí ruku na papíře
optický klam
Lebka,soustředte se na křížek 15 s a potom se podivejte na nějakou rovnou plochu (nejlépe zed´).
Potom párkrát zamrkejte.
optický klam
13. ledna 2008 v 15:51
Dívejte se na obrázek zhruba ze vzdálenosti 50cm. Dlaní si zakryjte pravé oko a levým okem sledujte bílou siluetu létajícího talíře vpravo (nepopleťe to, jinak to nebude fungovat!). Pomalu přibližujte hlavu k monitoru. V jednu chvíly silueta vlevo zmizí. Je to proto, že světelné paprsky z tohoto boudu dopadnou na slepou skvrnu ve vašem oku. Je to jediné místo lidského oka, kde nejsou buňky absorbující světlo. Člověk si ale slepou skvrnu neuvědomuje, protože mu mozek prázdné místo zaplní vjemem z bezprostředního okolí.
kolik má nohou??
Dej prsty proti sobě jako na obrázku a pozorně se zahleď na věc která je za nimi, prsty k sobě pomalu začni přibližovat ale pořád se dívaj na tu vec za nimi.Teď bys měl(a) vidět to co vidíš na obrázku-pokud se ti to povede uvidíš mezi svími prsty ještě jeden krátký prst který má nehet na obou stranách! :) (celou dobu se musíš dívat na tu věc za svými prsty a ne na ty prsty jinak se ti to nepovede!!!!!!)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

BZZZZ...

...TLESK!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
6.3.16 ~fae